Středočeští cestáři dostanou 100 milionů korun na další opravy po zimě

Středočeští cestáři dostanou 100 milionů korun na další opravy po zimě

13. - Středočeští zastupitelé schválili stomilionový příspěvek pro krajské cestáře, peníze jsou určeny na stále neskončené opravy silnic po zimě. Kraj je získal navýšením rozpočtu o prostředky ze sdílených daní. Opozice navrhovala příspěvek pro silničáře ztrojnásobit. Vedení kraje to odmítlo. Podle něj silničáři dostávají peníze v adekvátní výši a všechny jejich požadavky jsou uspokojeny. Uplynulá zimní sezona stála krajské cestáře 420 milionů Kč, šlo o jednu z nejdražších od roku 2000.

Opoziční zastupitel za ANO Gabriel Kovács navrhl, aby silničáři dostali od kraje 300 milionů korun, tedy trojnásobek navržené částky. Finanční možnosti to podle něj umožňují, jinak bude mít hejtmanství na konci roku obrovský přebytek. Stav silnic podle Kovácse nenasvědčuje tomu, že by cestáři měli dostatek zdrojů.

Hejtmančin náměstek pro silniční infrastrukturu Martin Kupka namítl, že 300 milionů už na opravy silnic bylo uvolněno. Sto milionů šlo z rozpočtu krajské správy a údržby silnic, dalších 100 milionů uvolnil kraj už dříve a nyní stejnou částku přidal. Do konce roku cestáři dostanou podle Kupky možná ještě dalších 50 nebo 60 milionů korun, jasno by o tom mělo být v říjnu. "V rámci stavební sezony se dostáváme na limit. Postupujeme krok za krokem, abychom proinvestovali, co je možné proinvestovat," dodal Kupka.

Podle Kovácse by kraj měl být vůči silničářům velkorysejší a více zapojovat prostředky z lepšího výběru daní. Hejtmančin náměstek pro finance Věslav Michalik namítl, že peníze navíc kraj nerozpouští do rozpočtu, aby si nemusel tolik půjčovat na spolufinancování evropských fondů. Zastupitelé dnes také přijali opatření, jímž navýšili rozpočet o 149 milionů korun. Tyto prostředky dostal od státu ke zmírnění dopadů zákona o kompenzačním bonusu. Hejtmanství je ponechalo v rezervě pro nepředvídatelné události.

(čtk)

Foto: LAN

spinner