​SPS: Stavební produkce v březnu meziročně klesla o 8,3 procenta

​SPS: Stavební produkce v březnu meziročně klesla o 8,3 procenta

9.5. - Stavební produkce v březnu meziročně klesla o 8,3 %. Produkce v pozemním stavitelství ve srovnání s březnem 2023 klesla o 11,1 %. V inženýrském stavitelství meziročně klesla 0,9 %. Meziměsíčně byla stavební produkce v březnu nižší o 7,8 %. Uvedl to Jiří Nouza, prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví.

„V porovnání s výsledky za únor 2024 jde samozřejmě o horší čísla – stavební produkce v březnu klesla meziročně i meziměsíčně. Bohužel nám trvá výrazný pokles v pozemním stavitelství, u inženýrských staveb šlo o pokles nevýznamný. Stále platí, že v tuto chvíli je rozhodujícím zadavatelem veřejný sektor jak v segmentu pozemního, tak inženýrského stavitelství. Z podrobnějších údajů, které máme k dispozici, přetrvává v podstatě tristní situace v oblasti bytové výstavby,“ uvedl Jiří Nouza.

„Z hlediska budoucího vývoje zatím nemáme žádné opravné informace k možnému oživení, zejména pozemního stavitelství. U inženýrského předpokládáme zachování současného trendu. Nezbývá než si přát naplnění mírného optimismu ve druhé části roku 2024. Nejisté budou jistě výsledky celého druhého čtvrtletí,“ dodal Jiří Nouza.

(lan)

Ilustrační foto: ŘSD

spinner