​SPS: Produkce inženýrského stavitelství v červenci vzrostla o 6,8 procenta

​SPS: Produkce inženýrského stavitelství v červenci vzrostla o 6,8 procenta

8.9. - Stavební produkce v červenci reálně meziročně vzrostla o 0,5 %. Produkce v pozemním stavitelství se ve srovnání s červencem 2020 snížila o 2,2 %. Produkce inženýrského stavitelství meziročně vzrostla o 6,8 %. Uvedl to Ing. Jiří Nouza, prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví (SPS).

„Zdá se, že veřejné instituce, konkrétně stát a zbytek veřejných investorů, udržely investiční apetit, protože inženýrské stavby rostou. Je evidentní, že Státní fond dopravní infrastruktury, který tvoří spolu s dalšími dvěma státními investory čtvrtinu stavebního trhu, sektoru pomáhá. To samé se týká i inženýrských staveb v rámci veřejných investorů, jako jsou kraje, města a obce, tedy nejen dopravních staveb, ale i čističek, kanalizací a dalších infrastrukturních staveb. U soukromého sektoru je očividné, že došlo k pozastavení investic a přealokaci z některých oborů na jiné investiční záměry,“ uvedl Jiří Nouza.

„S kolegy z Českého statistického úřadu jsme konzultovali vliv růstu cen jednotlivých materiálových vstupů a vyhodnotili jsme, že je v tuto chvíli minimální. Uvidíme, jak se bude situace vyvíjet do konce roku,“ dodal Jiří Nouza.

(lan)

Foto: SPS

spinner