Přestavba křižovatky Mileta v Hradci Králové od dubna změní trasy MHD

Přestavba křižovatky Mileta v Hradci Králové od dubna změní trasy MHD

24.2. - Přestavba frekventované křižovatky Mileta na silničním okruhu v Hradci Králové, která začne 2. dubna, dočasně změní trasy některých linek městské hromadné dopravy. Část zastávek bude na jiných místech. Žádná z linek však nebude zrušena. Uvedl to včera náměstek primátorky pro dopravy Miroslav Hloušek. Stavba potrvá do konce roku 2026 a přijde na 634 milionů korun. Město o přestavbu křižovatky usilovalo přes 20 let. Křižovatka má mít po přestavbě vyšší dopravní kapacitu a má být bezpečnější pro chodce a cyklisty.

Křižovatkou projíždí osm denních, dvě školní a čtyři noční linky MHD. Zastávky Heyrovského na silničním okruhu se kvůli stavbě posunou k čerpací stanici OMV. Pro linky, které jezdí od Třebše na terminál hromadné dopravy, bude zastávka Heyrovského zrušena. "Z důvodu uzavření výjezdu z Milety do Hradecké ulice budou linky, které tudy jezdí, odkloněny přes okružní křižovatku Na Kotli a Brněnskou ulici," uvedl ředitel dopravního podniku Zdeněk Abraham.

Jedinou linkou MHD nedotčenou stavbou bude linka číslo 51. Křižovatkou totiž projíždí jednosměrně od fakultní nemocnice směrem do Třebše a nevynechá tak žádnou zastávku. Protože v prostoru křižovatky bude po dobu stavby sneseno trolejové vedení, nahradí trolejbusy na lince číslo 1 autobusy.

Přípravné práce na křižovatce, která patří mezi hlavní dopravní uzly ve městě, začnou již v březnu. Stavbaři nejprve vybudují přejezdy přes dělicí pás na čtyřproudém okruhu tak, aby auta jezdila obousměrně ve vnějším dvoupruhu. Začnou také s demontáží trolejového vedení.

Na světelné křižovatce Mileta se kříží hlavní silniční okruh I/31 se silnicí, po které míří do centra lidé z největšího hradeckého sídliště Moravské Předměstí. V okolí křižovatky, u níž jsou fakultní nemocnice, kampus univerzity a záchranná služba, se často tvoří kolony aut.

Na křižovatce stavbaři vybudují tři podchody pro chodce a cyklisty, chodníky, zastávky MHD, upraví veřejná prostranství. Důležité bude doplnění křižovatky o pruhy pro vozidla odbočující vpravo. Kromě toho vznikne směrem na Vysokou nad Labem další křižovatka, takzvaná malá Mileta, která mimo jiné propojí s okruhem fakultní nemocnici. Nové napojení bude mít Moravské Předměstí. Do křižovatky bude ústit výjezd pro záchranářská vozidla. Celá stavba se bude skládat z 88 jednotlivých objektů.

Přestavba, kterou udělá sdružení firem M-SILNICE a Integra stavby, je sdruženou investicí ŘSD ČR, města a kraje. Téměř 60 procent ceny zaplatí ŘSD, na Hradec Králové připadne asi 36 procent, zbytek na kraj.

(čtk)

Vizualizace: ŘSD

spinner