​Pražské hlavní nádraží by mělo v roce 2050 odbavit denně dvě stě tisíc lidí

​Pražské hlavní nádraží by mělo v roce 2050 odbavit denně dvě stě tisíc lidí

25.8. - Správa železnic (SŽ) očekává, že pražské hlavní nádraží do roku 2050 zdvojnásobí počet cestujících. Letos projde Hlavním nádražím denně průměrně 90 000 cestujících, díky plánovaným vysokorychlostním spojením a rekonstrukcím tratí by to mělo být v roce 2050 přes 200 000 lidí za den. Plán počítá s novou odbavovací halou v roce 2030. Návrh studie proveditelnosti Železničního uzlu Praha by měl být podle SŽ připravený do poloviny příštího roku. Zaznělo to na Kulatém stolu Správy železnic, který se konal tento týden v Praze.

Odhad Správy železnic počítá s tím, že v roce 2040 přibude asi 60 000 cestujících díky vysokorychlostní lince mezi Prahou a Brnem. O pět let později by mělo přibýt dalších 40 000 díky rychlému spojení Prahy s Drážďany a 10 000 díky rekonstrukci trati mezi Prahou a Berounem. V roce 2070 by mohlo pražské hlavní nádraží odbavit denně 300 000 cestujících. V tomto období by mohlo podle odhadů nádražím projet přes 2100 vlaků denně, v roce 2020 to bylo necelých 700.

Prognóza vychází mimo jiné z předpokladu nárůstu obyvatel v oblasti Prahy. "Z vývoje počtu obyvatel v pásmu pražského metropolitního regionu se předpokládá růst do roku 2070 až na více než 2,6 milionu obyvatel," řekl vedoucí oddělení koncepce a strategie Správy železnic Roman Štěrba. V roce 2019 byly v této oblasti asi dva miliony obyvatel.

Právě potřeba větších přepravních kapacit stojí za potřebou nového řešení železničního uzlu Praha. Návrh studie proveditelnosti Železničního uzlu Praha by měl být podle Štěrby do poloviny příštího roku. Řešení železničního uzlu zahrnuje vybudování nových podzemních železničních tratí pod hlavním nádražím. Podle zástupce Magistrátu hlavního města Prahy Václava Brejšky bude pod zemí jezdit osobní a příměstská doprava, dálková pak využije stanice na povrchu. "Z těch dosavadních prací na studii proveditelnosti plyne, že je to vhodnější a efektivnější varianta," řekl.

Hlavní nádraží v Praze bude podle ředitele stavební správy Vysokorychlostních tratí Správy železnic Jakuba Bazgiera také hlavním nádražím pro vysokorychlostní tratě. "Praha hlavní nádraží bude skutečně centrem, křižovatkou," řekl Bazgier.

Projekt nového hlavního nádraží v Praze je nyní ve fázi soutěžního dialogu. Podle Brejšky bude hlavní město reagovat na projekt nové haly například tím, že vytvoří lepší spojení s tramvajovou dopravou. Tramvaje by měly jezdit z Václavského náměstí přímo před novou halu. Dalšími kroky bude proměna Vrchlického sadů a propojení s metrem D.

(čtk)

Foto: TRN

Na snímku zprava jsou vedoucí oddělení koncepce a strategie Správy železnic Roman Štěrba, ředitel stavební správy Vysokorychlostních tratí Správy železnic Jakub Bazgier, zástupce Magistrátu hlavního města Prahy Václav Brejška a Jan Kučmáš. 

spinner