Olomoucký kraj vydal územní povolení pro silniční obchvat Zábřehu

Olomoucký kraj vydal územní povolení pro silniční obchvat Zábřehu

27.1. - Olomoucký krajský úřad vydal územní rozhodnutí pro plánovanou stavbu silničního obchvatu Zábřehu na Šumpersku, který odvede hustou dopravu z tohoto města ležícího na hlavní silniční tepně z centrální části kraje do Jeseníků. V územním řízení krajský úřad rozhodl o tom, že lze plánovanou dopravní stavbu umístit v plánované trase. Následně může být zahájeno stavební řízení. ČTK informaci získala na úřední desce hejtmanství.

Stavba šestikilometrového obchvatu Zábřehu má být zahájena v roce 2026 a dokončena o tři roky později. Náklady na stavbu obchvatu Ředitelství silnic a dálnic odhadlo na 2,6 miliardy korun. Tento nový úsek frekventované silnice I/44 propojí už dokončené obchvaty Postřelmova a Zvole. Součástí projektu je stavba dvou mimoúrovňových křižovatek či mostu přes železniční trať, který má měřit nejméně 110 metrů. Celkem má být na obchvatu postaveno osm mostů.

Silnice I/44 je důležitou komunikační osou ve směru z jihu na sever Olomouckého kraje. "Je prakticky jedinou vhodnou komunikací umožňující spojení měst Šumperka a Jeseníku s krajským městem Olomoucí. Silnice I/44 umožňuje navíc přístup do rekreačně významné oblasti Jeseníků," uvedlo ŘSD. Na trase páteřní komunikace ŘSD postupně staví nové úseky, které odvádějí dopravu z měst a obcí.

Loni v prosinci byl zprovozněn obchvat Bludova u Šumperku, který stál 2,323 miliardy korun. V roce 2022 ŘSD zahájilo navazující stavbu čtyřkilometrové přeložky silnice I/11 z Postřelmova do Chromče nedaleko Bludova, která obchvat doplní. "V delším horizontu je v plánu také obchvat Šumperku. Aktuálně na stavbu zpracováváme technickou studii," uvedl loni v prosinci ředitel ŘSD Radek Mátl.

V prvním čtvrtletí letošního roku ŘSD zahájí výkup pozemků pro obchvat obce Libivá u Mohelnice na trase silnice I/44. Jeho stavba má začít v roce 2027 a vyžádá si investici zhruba 736 milionů korun. Zprovoznění obchvatu je naplánováno na rok 2029.

(čtk)

Mapa: ŘSD

spinner