Hradecký kraj letos zvýší investice do silnic na 1,8 mld. z 1,4 mld. v roce 2023

Hradecký kraj letos zvýší investice do silnic na 1,8 mld. z 1,4 mld. v roce 2023

21.2. - Královéhradecký kraj letos investuje do modernizace a oprav silnic a mostů rekordních 1,832 miliardy korun. Náklady platí kraj z více zdrojů. Plánuje 57 dopravních staveb, z nichž šest přechází z roku 2023. Opravy by se měly týkat více než 100 kilometrů krajských silnic a 34 mostů, řekli dnes novinářům představitelé hejtmanství. V posledních osmi letech kraj ročně na silnice vynakládá v průměru 1,2 miliardy korun. Spravuje zhruba 3300 kilometrů silnic II. a III. třídy.

"Investice do silniční infrastruktury považuji za naprosto klíčové pro udržení a další růst konkurenceschopnosti našeho kraje. Letošní plán ve výši přes 1,8 miliardy korun je dalším rekordem v řadě," řekl hejtman Martin Červíček.

V roce 2023 kraj uskutečnil 92 dopravních staveb za 1,45 miliardy korun, z toho téměř polovinu vynaložil ze svých prostředků. Mezi nejvýznamnější letošní silniční investice patří druhá etapa modernizace silnice II/299 mezi Libranticemi a Libřicemi zhruba za 150 milionů, rekonstrukce tří takzvaných polských mostů v lokalitě Přední Labská na jediné přístupové silnici do Špindlerova Mlýna za více než 140 milionů korun nebo zahájení výstavby přeložky silnice II/303 z náchodské městské části Běloves do Velkého Poříčí za 620 milionů korun.

Na Trutnovsku je letos naplánováno deset investic včetně tří úprav pro zvýšení bezpečnosti nehodových lokalit, stejně tak na Náchodsku je v plánu deset investice včetně dvou nehodových úseků. "Jičínsko čeká 15 investic včetně úpravy tří nebezpečných lokalit, na Rychnovsku pak kromě dopravních staveb souvisejících s rozvojem průmyslové zóny dalších pět investic včetně jedné nehodové lokality a na Hradecku bude kraj investovat do 12 úseků včetně tří nebezpečných lokalit," uvedl krajský radní pro dopravu a majetek Václav Řehoř.

Mezi zahajovanými víceletými investicemi je první etapa rekonstrukce vozovky v ulicích Ruská a Poděbradova v Jičíně v celkové hodnotě 300 milionů korun, rekonstrukce silnice mezi Týništěm nad Orlicí a Albrechticemi nad Orlicí za 220 milionů nebo rekonstrukce frekventované silnice ze Zábědova do Nového Bydžova, která leží na spojnici mezi Chlumcem nad Cidlinou a Novým Bydžovem a dálnicí D11, v celkové výši 120 milionů korun.

Letos a v příštím roce bude druhou a třetí etapou pokračovat rekonstrukce silnice z Libňatova směrem na Maršov u Úpice a dále. "Součástí je také částečná rekonstrukce mostu v Libňatově. Kapitálové výdaje na tyto etapy by za oba roky dohromady měly dosáhnout 134 milionů korun," uvedl mluvčí kraje Dan Lechmann.

Do dopravní infrastruktury v průmyslové zóně Solnice-Kvasiny, kde má závod automobilka Škoda Auto, půjde letos 323 milionů korun. Větší část financí, 180 milionů, bude letos cílit na pokračování staveb pro centrální průmyslovou zónu Solnice-jih. V průmyslové zóně jsou v přípravě například stavby obchvatů Solnice za 600 milionů korun a Častolovic za 830 milionů korun.

(čtk)

Ilustrační foto: Ředitelství silnic a dálnic

spinner