​D3 z Kaplice k hranicím by mohla být hotová do roku 2025

​D3 z Kaplice k hranicím by mohla být hotová do roku 2025

28.6. - Jihočeská část dálnice D3 v úsecích od Třebonína k hranicím s Rakouskem by mohla být hotová do roku 2025. Pro části z Kaplice do Nažidel a dál k hranicím zpracovávají silničáři dokumenty ke stavebnímu povolení. Úsek z Třebonína do Kaplice by se měl začít stavět ještě letos. Vyplývá to z informací, které sdělil mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jan Rýdl.

Stále se čeká, až bude moci ŘSD dostavět zhruba 400 metrů dálnice u Tábora. Od otevření prvního úseku D3, obchvatu Tábora, uplyne 30. června 30 let. U Tábora není hotovo, protože stát zatím nemůže vyvlastnit potřebné pozemky motocentra. Jejich majitelé podali žalobu proti rozhodnutí krajského úřadu o tom, že stát může vyvlastňovat. Krajský soud v Českých Budějovicích na jaře potvrdil odkladný účinek. Věc bude ještě řešit Nejvyšší správní soud, řekl Jan Rýdl.

Když bude mít ŘSD pozemek a stavební povolení, potrvá stavba čtyři až pět měsíců. Majitelé motocentra, bratři Bratránkové, dlouhodobě označují vyvlastnění za nezákonné. Uvádějí, že stát jim zmařil investice, vydal nezákonné stavební povolení a teď odmítá platit škody. ŘSD dříve uvedlo, že navrhlo Bratránkovým odškodnění mezi deseti a 20 miliony korun. Pavel Bratránek to označil za lež. Podle ŘSD vznikl problém v roce 1998, kdy stavební úřad v Táboře povolil chybně stavbu motocentra jako stavbu trvalou přes dočasný příjezd ze silnice I/3.

ŘSD teď staví téměř 20 kilometrů dlouhý obchvat Českých Budějovic, jenž bude součástí D3. Připravuje i stavbu dalších tří částí dálnice. Úsek Třebonín - Kaplice nádraží dlouhý 8,6 kilometru, na nějž mají silničáři stavební povolení, chtějí rozestavět ještě letos. Projekční cena je 2,3 miliardy korun bez DPH. "Hodnotící komise nyní prověřuje reference a cenové nabídky účastníků výběrového řízení," uvedl Jan Studecký z ŘSD. Stavba potrvá tři roky, zahrne deset mostů a jednu mimoúrovňovou křižovatku.

Dokumentaci ke stavebnímu povolení zpracovává ŘSD k dalším dvěma částem D3, jež chce budovat v letech 2023 až 2025. Úsek Kaplice nádraží - Nažidla dlouhý 12 kilometrů vyjde podle odhadů na 5,26 miliardy korun bez DPH, u 3,5 kilometru dlouhé části Nažidla – Dolní Dvořiště je projekční cena 1,65 miliardy bez daně.

V provozu je teď 70 kilometrů dálnice D3, která má spojit Prahu s Českými Budějovicemi a rakouskými hranicemi. Měřit by měla 170 kilometrů. Celá D3 z Prahy k hranicím by podle premiéra Andreje Babiše měla být hotová do roku 2028.

(čtk)

Foto: LAN

spinner