10.5. – SILNIČNÍ DOPRAVA – Tyrolsko s dalším blokovým odbavováním kamionů. Oznámila je tamní zemská vláda. První květnový čtvrtek od 5.00 hodin bylo možné odbavovat na rakousko-německé hranici maximálně 300 vozidel za hodinu směrem na Kufstein. Důvodem byl zákaz jízd nákladních vozidel s ohledem na italský svátek „Aniversariodella Liberazione“ (Den osvobození). Tyrolsko letos ještě plánuje dva tucty blokových odbavení. Země tak chce především reagovat na zákazy jízd o svátcích a rozmělnit dopravu na velmi používané brennerské trase. Důsledky opatření bývaly dosud dlouhé fronty vozidel na bavorské straně. Německé státní orgány proto protestují. Na vrcholovém jednání o Brenneru v únoru v Mnichově se ministři dopravy Německa, Rakouska a Itálie dohodli na silnějším převádění dopravy na železnici. Konkrétní opatření mají být přijata na druhém vrcholovém jednání 12. června v Bolzánu. Podle tyrolských údajů projelo loni sčítacím místem v Schönbergu 2,25 milionu nákladních vozidel, což je o 8 % více než v roce předchozím.
Silniční doprava
4.5. – Na dálnici D5 loni dále klesal celkový počet řidičů přistižených celníky bez dálniční známky, či zaplaceného mýtného. Na 145 kilometrů dlouhém úseku D5 od Rudné u Prahy k Rozvadovu zjistili loni 3571 takových případů, zatímco předloni jich bylo 4164. Oznámila to mluvčí Celního úřadu pro Plzeňský kraj Jitka Blahutová. Třeba v roce 2013 bylo dokonce řidičů bez platné známky a zaplaceného mýta téměř šest tisíc.
Daimler Trucks zahajuje novou éru výroby nákladních vozidel a důsledně přitom sází na koncepty Průmyslu 4.0 v podobě nejmodernějších technologií a kompletního síťového propojení. Dceřiná společnost koncernu Daimler, Mercedes-Benz do Brasil, nyní zprovoznila ve svém brazilském závodě Sao Bernardo do Campo (spolkový stát So Paulo) zcela novou montážní linku pro nákladní vozidla.
Loni v květnu vstoupil v Polsku v plnou účinnost zákon č. 708 z 9. března 2017, o systému monitoringu silniční přepravy zboží, který má být dalším nástrojem pro odstranění mezer v daňovém systému. Tento zákon má dopad na odesílatele, příjemce zboží i na dopravce.
3.5. – SILNIČNÍ DOPRAVA – Kdo má dopravní kapacity vyhrává. Německý Spolkový úřad nákladní dopravy přisuzuje v příštím roce dopravě zboží ještě mírný nárůst. Opravdové překvapení to není. Trhy v Německu a v Evropě jsou převážně nasyceny, zákaznická poptávka zůstává na konstantní úrovni a pracovní trh je stabilní. Cena nafty roste přiměřeně a nevede k citelnému poklesu nabídky na trhu. Velký význam bude muset mít Brexit. Největší tíhu ponese jako dříve silnice. Je současně dopravcem, jehož problémy jsou vždy větší: nedostatek řidičů, ekologické restrikce, kapacitní úzká místa. Ceny v silniční dopravě zboží půjdou nahoru. Pro dopravní podniky je potěšitelné, pokud disponují řidiči, a mohou příkazy spolehlivě plnit. Uvolnění situace v silniční nákladní dopravě bohužel není rychle v dohledu. Stoupá také riziko, že nebude možné dopravní příkazy rychle plnit. Inteligentní management kapacit bude tak významnější než kdy jindy.
3.5. – Řidiči na českých silnicích způsobí ročně až deset tisíc nehod, jejichž příčinou je používání mobilního telefonu při řízení. Škody z těchto nehod se loni vyšplhaly na 550 milionů Kč a zemřelo při nich 65 lidí. Na včerejší tiskové konferenci ke kampani upozorňující na důsledky nepozornosti za volantem to řekl výkonný ředitel České asociace pojišťoven (ČAP) Jan Matoušek.
27.4. – Ministerstvo dopravy podpoří z Operačního programu doprava (OPD) výstavbu plnicích stanic na zkapalněný zemní plyn (LNG). Za tímto účelem je vyčleněno z evropských prostředků 100 milionů Kč v rámci podpory infrastruktury pro alternativní paliva.
26. 4. – Společnost Kapsch včera podala námitky proti výsledkům tendru na výběr mýta na silnicích po roce 2019. Firma zpochybňuje zadání tendru, které podle ní bylo v mnoha ohledech nejasné, což zásadně ovlivnilo její nabídku. Řekl to mluvčí společnosti David Šimoník. Další neúspěšní uchazeči o zakázku svůj postup kvůli výsledkům tendru zatím nekomentovali. Vítězem tendru se stalo konsorcium firem SkyToll a CzechToll. Podle CzechToll jsou námitky firmy Kapsch jen obstrukcí, která má zabránit uzavření smlouvy vítězných firem se státem.
24.4. – Říčany u Prahy chtějí znovu prosadit zákaz průjezdu kamionů nad 12 tun přes město a okolí. Radní David Michalička řekl, že rozhodnutí silničního úřadu lze čekat do měsíce a půl. Původní zákaz vyhlášený loni v listopadu krajský úřad zrušil. Včera si středočeští radní k nově chystanému opatření vyžádali návrh objízdných tras. Podle Davida Michaličky to ale v podobných případech není nutné a z hlediska města bylo vše potřebné předloženo.
20.4. – Sdružení automobilového průmyslu přivítalo minulý týden v Praze účastníky mezinárodní konference visegrádských zemí o budoucnosti automobilového průmyslu. Tématy byly v současnosti projednávaný legislativní návrh Evropské komise pro regulaci emisí CO2 po roce 2020 a podmínky pro reálný rozvoj čisté mobility. Na konferenci vystoupili zástupci národních asociací výrobců automobilů a evropské asociace ACEA, zástupci z ministerstev a poslanci Evropského parlamentu zemí Visegrádské čtyřky a rovněž firmy ze zapojených sektorů.