Akcie čínské alternativní taxislužby Didi v USA debutovaly silným růstem

Akcie čínské alternativní taxislužby Didi v USA debutovaly silným růstem

1.7. - Akcie čínské alternativní taxislužby Didi Global debutovaly ve středu na burze v New Yorku silným růstem, v jednu chvíli přidávaly více než 28 procent. Den ale zakončily vyšší o jedno procento, což i tak dává firmě ocenění zhruba 68,4 miliardy USD (1,5 bilionu Kč). Primární veřejná nabídka (IPO) akcií Didi je největším prodejem akcií čínské firmy na burze v USA od roku 2014.

Burzovní debut přitom dal za pravdu managementu firmy, který se rozhodl slevit ze svého původního záměru dosáhnout ocenění 100 miliard USD. Investoři totiž tento plán zpochybňovali s odkazem na tempo růstu firmy a na případná omezení ze strany regulačních úřadů.

Firma své akcie nabídla ve Spojených státech ve formě stvrzenek ADS, které nahrazují kmenové akcie. Prodejní cenu díky vysokému zájmu stanovila na 14 dolarů za kus, akcie ale ve středu zahájily obchodování s cenou 16,65 USD za kus, což byl proti upisovací ceně nárůst asi o 19 procent. Postupně se vyšplhaly až nad 18 dolarů, obchodování ale nakonec uzavřely jednoprocentním růstem na 14,14 USD. Celý den ale pod prodejní cenu neklesly.

Podnik získal prodejem 316,8 milionu akcií zhruba 4,4 miliardy dolarů. Z čínských firem, které se rozhodly své akcie umístit na burzách v USA, si lépe vedla pouze internetová společnost Alibaba. Ta v roce 2014 získala z primární veřejné nabídky v New Yorku asi 25 miliard dolarů.

Didi je zatím poslední z řady čínských firem, které se snaží využít příznivé situace na amerických akciových trzích. Za první pololetí na burzách v USA prodalo akcie zhruba 30 čínských firem, které z primární veřejné nabídky dohromady získaly 7,6 miliardy dolarů, ukazují data společnosti Refinitiv. Je to navzdory napjatým vztahům mezi Pekingem a Washingtonem, což se odráží i v ekonomice.

Část investorů někdy zpochybňuje kvalitu účetních výkazů čínských podniků, firmu Didi navíc podle agentury Reuters v Číně vyšetřují antimonopolní úřady. "Všechny velké internetové firmy v Číně jsou teď pod mnohem větším dohledem než v minulosti. "Pro toto odvětví to zkrátka znamená riziko," poznamenala Kathleen Smithová z americké investiční společnosti Renaissance Capital.

Společnost Didi byla založena v roce 2012, u jejího zrodu stál i bývalý zaměstnanec Alibaby Will Wej Čcheng. Ten v současné době působí jako ředitel podniku. Ve funkci prezidentky Didi je Jean Čching Liou, která dříve pracovala v americké investiční bance Goldman Sachs. Firmu podporují zejména podniky SoftBank, Uber Technologies a Tencent.

Didi si získala věhlas i tím, že z čínského trhu vytlačila svého amerického rivala Uber. Ten prohrál cenovou válku a nakonec své čínské aktivity prodal právě firmě Didi, a to výměnou za podíl v ní. Liou Čen, která v té době Uber řídila, a Jean Čching Liou z Didi jsou sestřenice.

(čtk)

Foto: DiDi Global

spinner