Stát bude řešit financování jednotlivých dopravních staveb, prodlouží tendry

Stát bude řešit financování jednotlivých dopravních staveb, prodlouží tendry

19.3. - Stát bude řešit financování rozpracovaných dopravních staveb. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) a Správa železnic pak prodlouží aktuálně běžící tendry o měsíc. Důvodem jsou rostoucí náklady stavařů. Rozdělané stavby ovšem budou pokračovat. Na facebooku to uvedl ministr dopravy Martin Kupka. Podle stavařů stouply náklady na některé komodity v posledních měsících až o desítky procent.

Martin Kupka o současné situaci ve stavebnictví jednal se zástupci největších stavebních firem, které se podílejí na tuzemských dopravních stavbách. Podle stavařů v posledních týdnech a měsících v oboru výrazně stouply výdaje za materiál a energie a dříve dohodnuté částky za realizaci staveb nyní podle nich často neodpovídají současným nákladům.

"Vnímáme, že kvůli nárůstu cen za některé komodity musíme otevřít otázku financování staveb a chceme se podívat na jednotlivé smlouvy a každý případ řešit zvlášť," řekl ministr. Další opatření se pak bude týkat aktuálně vyhlášených soutěží na stavby. Tendry na stavby či opravy dálnic, silnic a železnic stát prodlouží o měsíc. Podle ministra je to proto, aby se ŘSD i Správa železnic vyvarovaly unáhlených rozhodnutí při výběru nabídek.

Podle Petra Svobody ze Sdružení pro výstavbu silnic se nárůst cen liší podle jednotlivých komodit. Například u cen asfaltů je nárůst z asi 10.000 Kč za tunu z podzimu 2021 až k 16.000 Kč za tunu nyní, to je až o 60 procent. Nárůst ceny kameniva je podle výrobců více než pětinový. Cenu prací ovlivňují i nárůsty cen plynu, oceli a hliníku, které jsou ve stovkách procent, uvedl Petr Svoboda.

Martin Kupka ovšem zároveň zdůraznil, že rozdělané stavby budou pokračovat dál. Stát zároveň bude podle ministra se stavaři jednat i v budoucnu.

(čtk)

Ilustrační foto: Ministerstvo dopravy

spinner