26. září 2002
S tím, jak se blíží okamžik vstupu České republiky do Evropské unie, roste i potřeba zvyšování kvality nabízených služeb. To je také jeden z důvodů, proč Sdružení ČESMAD Bohemia připravuje pro dopravce i další firmy, jejichž činnost se dotýká dopravy, širokou škálu kurzů i komplexních vzdělávacích programů. O aktuální nabídce kurzů jsme hovořili s vedoucím školicího a poradenského střediska sdružení ing. Zdeňkem Pikousem.
„Jaké služby dnes školicí a vzdělávací středisko Sdružení ČESMAD Bohemia dopravcům nabízí?“
„Školicí a poradenské středisko Sdružení ČESMAD Bohemia nabízí školicí služby a komplexní programy vzdělávání. První skupina zahrnuje kurzy či semináře zaměřené na všechna hlavní témata, která se dotýkají provozování silniční dopravy, logistiky či spedice. Vzhledem k tomu, že se jedná o úzce specializovaná i obecně manažerská školení, jsme schopni pokrýt většinu potřeb jednotlivých firem. Služby nabízíme buď v otevřené formě (jednou za pololetí vydáváme katalog, v němž je zhruba třicet různých školení), nebo pro zájemce zajišťujeme zpracování komplexního programu vzdělávání.“
„Ten spočívá v čem?“
„V takovém případě již s konkrétní firmou úzce spolupracujeme – na základě smlouvy pro ni nejprve zpracujeme audit vzdělávání, při němž zjistíme, nakolik se pracovníkům na různých pozicích dostává všech potřebných informací a vzdělávání. Po auditu připravíme komplexní vzdělávací program ve střednědobém horizontu a každoročně pak zpracováváme aktualizovaný plán na konkrétní kalendářní rok. V rámci tohoto plánu mohou zaměstnanci například absolvovat některé z akcí, které nabízíme v katalogu. Pokládá-li to vedení firmy za výhodnější, můžeme pro ni připravit i další školení ‚na klíč‘, které bude odpovídat konkrétním potřebám zaměstnanců.“
„Mohl byste některá z nabízených školení přiblížit?“
„Pro vrcholový management například pořádáme devítidenní školení ‚Manažer dopravní firmy‘, které probíhá odděleně pro pracovníky v nákladní a osobní dopravě. K těmto školením organizujeme také nadstavbové kurzy, jejichž obsah se každoročně mění. V letošním roce jsme připravili tři – pro oblast marketingu, řízení lidských zdrojů a ekonomiky dopravní firmy. Pro střední management máme připraveno čtyřdenní školení ‚Provozní management dopravní firmy – dispečer, disponent‘.
Kromě obecně manažerských školení nabízíme i úzce specializované kurzy, zaměřené například na autobusovou dopravu nebo na pracovníky zapojené do systému TIR. Velmi aktuální je nyní také školení bezpečnostních poradců pro přepravy nebezpečných věcí.“
„Počítáte i s řidiči?“
„Samozřejmě také pro řidiče pořádáme řadu školení – ať již výcvikové kurzy pro získání řidičského oprávnění k řízení nákladního vozidla či rozšiřující kurz pro řidiče mezinárodní kamiónové dopravy. Kromě toho nabízíme i speciální školení, jako například školu jízdy s cisternovými vozidly či školy smyku nebo kurzy pro přepravy nebezpečných věcí.
Již standardně také organizujeme semináře k dohodě AETR, k legislativě, která právě vstupuje v platnost, či k problematice rozdělování zahraničních vstupních povolení. Právě o posledně jmenovaný seminář mají dopravci tradičně velký zájem; považují za užitečné, že se mohou s podmínkami pro přidělování povolení seznámit přímo od osoby, která má v našem sdružení tuto oblast na starosti. Na semináři se také dozvědí, jak nejlépe vyplnit požadavkový list, aby nebyli zbytečně při konečném rozdělování povolení kráceni.“
„Máte v nabídce nějaké novinky?“
„Ano, například seminář zaměřený na chlazené přepravy a příslušnou Dohodu ATP. Novinkou je i seminář ‚Nakládání s odpady – ekonomické i právní dopady nových předpisů‘. Zabývá se velmi důležitým tématem, neboť legislativa v této oblasti se bude stále více zpřísňovat a dopravní firmy v ní mají mnoho slabých míst.
Hodně si slibujeme také od nového semináře ‚Moderní technologie v dopravní firmě‘, v němž bychom chtěli dopravce upozornit na některé nové trendy – například zavádění satelitního sledování, elektronických tachografů atd.
Do budoucna připravujeme i poradenství pro autobusové dopravce, zaměřené na zpracování projektu dopravní obslužnosti.“
„Zmínil jste se o školeních bezpečnostních poradců pro přepravy nebezpečných věcí. Ještě donedávna však potřebné potvrzení o přezkoušení nebylo možné získat…“
„Nyní již nic nebrání tomu, aby si firmy nechaly bezpečnostního poradce proškolit. Dne 4. září totiž zveřejnilo MDS ve Věstníku dopravy oznámení o schválení školicích organizací (Sdružení ČESMAD Bohemia je jednou z nich) a podmínky pro absolvování zkoušky u organizace jmenované ministerstvem dopravy (touto organizací je Centrum dopravního výzkumu Brno).
Zájem o proškolování bezpečnostních poradců roste s blížícím se koncem roku a novou povinností firem podílejících se na přepravě nebezpečných věcí mít svého bezpečnostního poradce. Vypsali jsme proto nová školení i v regionech a případnému dalšímu zájmu jsme schopni se pružně přizpůsobit.“
„Jaká je vazba mezi vaším střediskem a Akademií Mezinárodní unie silniční dopravy IRU?“
„Naše školicí středisko je akreditovaným školicím střediskem IRU. Nyní máme akreditován kurz ‚Manažer dopravní firmy‘, jehož absolventi dostávají osvědčení o odborné způsobilosti CPC (Certificate of Professional Competence). Tento kurz je postaven zcela na osnovách platných pro země EU. V nejbližší době budeme akreditovat i další kurzy, například již zmíněné školení bezpečnostních poradců, školení ADR pro řidiče a další.
Jsme také členy Evropského sdružení školicích organizací Euro Tra, které úzce spolupracuje s IRU, a také v rámci tohoto sdružení se podílíme na některých projektech.“
„Sdružení ČESMAD Bohemia organizuje také skupinovou přípravu na certifikaci podle normy ISO 9000…“
„Druhou náplní našeho školicího a poradenského střediska jsou právě poradenské služby. Nejvíce se nyní orientujeme na poradenství při zavádění norem kvality podle ISO 9000 do dopravních a spedičních firem. Soustřeďujeme se přitom z velké části na malé a střední firmy, pro které byl ještě nedávno certifikát ISO nedostupný. Právě pro ně jsme připravili konkrétní produkt Convoy projekt®, který je těmto společnostem dostupný jak formou, tak i cenou. Úspěšně jsme již certifikovali tři skupiny, čtvrtá se na certifikaci připravuje a pátá tuto přípravu právě zahajuje. Pro poslední skupinu (Convoy projekt 5) již máme připravenu rozšířenou variantu, která zúčastněným firmám umožní získat rovněž certifikát ISO 14 000, zaměřený na environmentální management.
Dosud bylo našim prostřednictvím v rámci Convoy projektu® i v individuální přípravě (týká se větších firem) uděleno celkem 27 certifikátů.
Convoy projekt® byl již zaregistrován i na Slovensku, kde ve spolupráci se Sdružením ČESMAD Slovakia nabízíme stejné služby i slovenským dopravcům.“
Milan Frydryšek