25.9. – Pražská Technická správa komunikací (TSK) vypíše v říjnu veřejnou zakázku na dodavatele projektu a stavby opravy Libeňského mostu. Část přes vodu bude opravena a na libeňském břehu bude vystavěn tzv. inundační most. Náklady na opravu samotného soumostí se vyšplhají na zhruba dvě miliardy korun a další peníze si vyžádají úpravy okolí. První práce by mohly začít v roce 2022. Novinářům to řekli primátorův náměstek Adam Scheinherr (Praha Sobě) a ředitel TSK Jozef Sinčák. Most z roku 1928 nebyl nikdy opravován.
Aktuálně
21.9. – Přepravu cestujících na vytížené regionální železniční trati na Slovensku, kde osobní vlaky v rámci závazku veřejné služby nyní provozuje dopravce RegioJet, příští dva roky zajistí rakouský národní dopravce ÖBB a slovenský státem ovládaný dopravce ZSSK. ČTK o tom informovalo slovenské ministerstvo dopravy. RegioJet z české skupiny Student Agency, který na zmíněné trati z Bratislavy do Komárna jezdí od roku 2012, už začal s přípravami na hromadné propouštění, protože dosud nebyl znám způsob dalšího zajištění přepravy cestujících na trase po skončení jeho smlouvy se státem letos v prosinci.
22.9. – V úterý začala fungovat část obchvatu Slaného a tím i celý obchvat v délce 12,85 km. Je to o 2 měsíce dříve proti původnímu plánu. Pouze v místě napojení obchvatu na stávající silnici I/16 u Velvar se jezdít v úseku cca 80 metrů 2 provizorními jízdními pruhy. Kompletní napojení v celé šířce vozovky není možné realizovat bez svedení dopravy z vybudované provizorní komunikace právě novou část obchvatu. Informovalo o tom Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).
17.9. – Během prvního pololetí letošního roku odhalil nový mýtný systém celkem 135 tisíc mýtných incidentů (porušení pravidel ze strany dopravců). Nejčastějším prohřeškem řidičů je chybně nastavený počet náprav, jízda nezaregistrovaného vozidla či nedostatečný kredit v případě režimu předplaceného mýta. V pracovních dnech zkontroluje nový mýtný systém až 250 tisíc nákladních vozidel a autobusů za den.
17.9. – Lucemburská pobočka DB Schenker rozšiřuje své skladové kapacity u nákladového terminálu letiště v Lucemburku, které patří mezi nejvýznamnější v Evropě. Chystané logistické centrum o rozloze 7000 m2 vytvoří 100 nových pracovních míst a v rámci evropské a globální sítě DB Schenker nabídne přímá spojení na hlavní spotřebitelské trhy.
17.9. – Na vybraných úsecích dálnice D0 u Jesenice a Modletic probíhala výstavba úsekového měření rychlosti. Systémy již úspěšně prošly zkušebním provozem a z technického ani administrativního hlediska již nic nebrání jejich užívání v rámci ostrého provozu. Uvedl to Martin Buček z Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD).
17.9. – Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) očekává kvůli pandemii covidu-19 letos propad příjmů asi 1,2 miliardy Kč. Do konce letošního července to bylo zhruba 680 milionů Kč. Podnik proto hledá úspory v provozních i investičních výdajích. Řekl to generální ředitel DPP Petr Witowski. DPP zaznamenal kvůli opatřením proti šíření koronaviru v době nejpřísnějších opatření až osmdesátiprocentní pokles cestujících. Největší ztráty tak zaznamenal na tržbách z jízdného. DPP je největší městskou firmou a má na starosti MHD.
17.9. – Česko požádá o prodloužení testovací fáze inteligentního evropského dopravního systému C-Roads o šest měsíců. Pilotní projekt měl původně skončit na konci letošního roku, na jaře jej však na několik měsíců přerušila koronavirová epidemie. Včera to uvedl vedoucí oddělení inteligentních dopravních systémů a výzkumu a vývoje ministerstva dopravy Martin Pichl.
16.9. – České dráhy možná po zavedení restrikcí pro cesty na Slovensko omezí část dálkové dopravy na Slovensko. Dopravce nyní jedná se svým slovenským partnerem o redukci vlaků. V současnosti však zatím zůstává provoz drah bez změn, v případě velkého zájmu je společnost v příštích dnech připravena posílit kapacitu některých spojů. Uvedla to mluvčí Českých drah Gabriela Novotná. Ostatní dopravci zatím omezení vlaků neplánují, RegioJet v příštích dnech naopak posílí kapacity. Při cestách na Slovensko bude od pátku povinný negativní test na covid-19 nebo nástup do karantény.
16.9. – Pražský magistrát se při Evropském týdnu mobility (ETM) zaměří zejména na bezemisní dopravu. Součástí budou konference, vzdělávací a kulturní akce nebo cyklojízdy. Vyvrcholením je Den bez aut, který bude v sobotu 19. září. Řekli to včera náměstek primátora Adam Scheinherr a Jaroslav Mach a Dominika Marešová z magistrátního oddělení rozvoje dopravy. Akce se uskuteční od 16. do 22. září. Podrobné informace jsou na internetových stránkách akce. Týden mobility se koná od roku 2002 a Praha je od počátku jeho součástí.