Výkony nákladní a osobní dopravy na Slovensku rostou, před covidem-19 byly vyšší

Výkony nákladní a osobní dopravy na Slovensku rostou, před covidem-19 byly vyšší

24.11. - Výkony nákladních dopravců na Slovensku letos v září po předchozím dvouměsíčním poklesu meziročně stouply o 9,1 procenta. Dál však zaostávaly za stejným obdobím roku 2019, kdy země ještě nečelila koronavirové nákaze. Také v osobní dopravě rostly počty cestujících, ale výrazně pomaleji než v předchozích měsících. ČTK o tom dnes informoval slovenský statistický úřad.

Lepší výsledky nákladní dopravy proti loňsku podpořilo více přepraveného zboží po silnici. Za loňskem naopak zaostávaly výkony v přepravě zboží na železnici, stejně jako v ostatní dopravě, do které patří například vodní a letecká přeprava.

Za první tři letošní čtvrtletí výkony v nákladní dopravě dosáhly 30.149 milionu tunokilometrů. Meziročně to představuje nárůst o 2,1 procenta, ve srovnání s předcovidovým rokem 2019 jde ale o pokles o 5,2 procenta.

Počet přepravených cestujících v osobní dopravě v září stoupl meziročně o 8,7 procenta, zatímco v předchozích 12 měsících rostl shodně dvouciferným tempem. Proti září 2019 ubylo 13,8 procenta cestujících. Veřejná osobní doprava v zemi zaznamenala propad výkonů hlavně předloni, kdy země po propuknutí epidemie nemoci covid-19 zavedla různé restrikce.

(čtk)

Ilustrační foto: ŽSSK Cargo

spinner