Vydání 7/2023

Vydání DN č. 7 - 8

Výběr článků z DN č. 7 – 8 přineseme 4. května.

(red)

​Automatizace zvyšuje efektivitu a řeší i nedostatek pracovní síly

Udržitelnost, automatizace a digitalizace jsou trendy, které dnes provázejí intralogistiku i logistiku obecně. Firmy se dlouhodobě snaží snižovat náklady i emise, řešit nedostatek pracovních sil a optimalizovat tok zásob, ale poslední vývoj v oblasti informatiky i umělé inteligence jim otevírá nové možnosti, jak na tyto potřeby reagovat, a to často i bez nutnosti zvyšovat plochu skladu.

​Komentář: Co přinesl březen v dopravě a logistice

Nekonečný příběh na téma nových, čistých pohonů pokračuje. Sám autor, původně příznivec alespoň hybridní mobility v tom však spatřuje spíše nekonečný souboj naivních snílků a avanturistů s přirozenými běhy v přírodě a společnosti, jejichž vývoj je sice nezbytný (zpátky ni krok!), ale nelze ho významně urychlit a některé pokusy ho mohou dokonce zpomalit. Přesto prosím považujte tento příspěvek za čistě osobní názory autorovy.

​BVL: Logistický indikátor ukazuje konec zvyšování cen

Německá logistická asociace BVL zveřejnila komentář předsedy svého představenstva Thomase Wimmera „Síť dodavatelských řetězců“, z něhož vyplývá, že loňský pesimismus se v prvním čtvrtletí nepotvrdil a fáze neustálého zvyšování cen zřejmě skončila.

​Jiří Černý: Chytrá automatizace a digitalizace zvyšuje efektivitu výroby i logistiky

Společnost Continental Automotive Czech Republic uvedla do provozu systém AutoStore, který je dalším krokem k plně digitálnímu závodu v Brandýse nad Labem. Zkušenosti s tímto systémem po ruce fugnování i další výzvy, které se dotýkají logistiky tamního výrobního závodu, nám přiblížil ředitel jeho Supply Chain Managementu Jiří Černý.

Právě vyšlo v DN č. 7-8

​Linde Material Hadling se na veletrhu LogiMAT 2023 zaměří na „Green performance“

Návštěvníci letošního veletrhu LogiMAT 2023 mohou očekávat na třech výstavních plochách společnosti Linde Material Handling (Linde MH) řadu novinek a doporučení s ohledem na plánované budoucí investice. V souladu s mottem „Green Performance“ se letos zaměří na témata energie a udržitelnosti. Mezi další klíčové okruhy bude patřit automatizace, pohodlí řidičů a představení četných dalších inovací manipulačních vozíků.

​Vodíkové palivové články jako udržitelné řešení pohonu vozíků

Toyota Material Handling je schopna zajistit a realizovat kompletní spektrum řešení pohonu manipulační techniky. Při výrobě a používání palivových článků a vodíkové infrastruktury spolupracuje s americkou firmou PlugPower.

​Zeptali jsme se Martina Koudelky, vedoucího marketingu Jungheinrich (ČR), s. r. o.

Nejen pandemie, ale také nedostatek pracovní síly, volných skladových prostor i hledání úspor a tlak na snižování emisí podpořily rozvoj digitalizace a automatizace v logistice a intralogistice. Jak řešení, která nabízíte, zohledňují tyto trendy?

​Evropská e-commerce podporuje návrhy EK na posílení udržitelnosti

Evropská komise koncem března představila iniciativy Zelená prohlášení a Právo na opravu (Green Claims a Right to Repair), dva dlouho očekávané návrhy zaměřené na podporu udržitelnosti v širším kontextu Akčního plánu pro oběhové hospodářství přijatého v roce 2020. Tyto návrhy mají vytvořit rámec pro boj proti zavádějícím ekologickým tvrzením a poskytnout spotřebitelům více možností výběru opravy.

​P3 letos plánuje výrazně rozšířit své české portfolio

Průmyslový developer P3 Logistic Parks se v letošním roce chystá masivně investovat do českého portfolia. Má zájem o pozemky i již fungující parky v atraktivních lokalitách. Letos by tak své portfolio mohl rozšířit až o desítky tisíc metrů čtverečních ploch, které v budoucnu poslouží nájemcům z oblastí logistiky, lehké výroby, retailu nebo e-commerce.

​Schmitz Cargobull a Trimble spolupracují na řízené správě dat

Prostřednictvím centra pro správu dat TrailerConnect společnosti Schmitz Cargobull mohou spediční firmy poskytovat svým zákazníkům kontrolovaně a bezpečně data relevantní pro zakázku.

​Dopravci: Dražší dopravní cestou nelze dotovat DB Netz

Spolková agentura pro sítě schválila beze změny zvýšení cen dopravní cesty, o které požádala společnost DB Netz pro nadcházející rok začínající s platností nového jízdního řádu. V průměru se tak cena za kilometr trasy nákladního vlaku zvýší o 2,2 procenta z 3,14 na 3,21 eura.

Spolupráce ČD Cargo a METRANS dále posiluje

V železniční stanici Děčín hlavní nádraží proběhl křest reklamního polepu lokomotivy 388.015 ČD Cargo upozorňující na úspěšnou spolupráci s významným operátorem kombinované dopravy, společností METRANS.

spinner