Vydání 6/2023

Vydání DN č. 6

Výběr textů z DN č. 6 přineseme 20. 4.

(red)

Josef Pokorný (SDA): Větší nárůst prodejů elektromobilů se bez podpůrných programů neobejde

V současné době řada zemí včetně České republiky usiluje o změnu návrhu normy Euro 7, která v předložené podobě ohrožuje automobilový průmysl. Pozici, jakou k novým technologiím a alternativním zdrojům energie zaujímá Svaz dovozců automobilů (SDA), nám přiblížil jeho tajemník Josef Pokorný.

Evropský parlament chce snížení emisí o 40 procent

Evropský parlament minulý týden přijal revizi tzv. nařízení o sdílení úsilí, které stanoví závazné roční hodnoty snižování emisí skleníkových plynů pro každý členský stát. Emisní limity se vztahují na silniční dopravu, vytápění budov, zemědělství, malá průmyslová zařízení a nakládání s odpady. V současné době tak nařízení reguluje přibližně 60 procent všech emisí EU.

Martin Sedlák (SMEČR): Do roku 2030 lze zvýšit výrobu solárních a větrných elektráren na 15 až 20 TWh

Cílem Svazu moderní energetiky ČR (SMEČR) je zajistit dobré podmínky pro technologický růst české ekonomiky, a to za výrazného využití nízkouhlíkových zdrojů energie. O bližší informace, jaké jsou možnosti a cesty k dosažení tohoto cíle, jsme požádali programového ředitele svazu Martina Sedláka.

Eurowag je první poskytovatel evropské služby elektronického mýtného v ČR

Společnost Eurowag, přední poskytovatel integrovaných řešení v oblasti silniční dopravy v Evropě, získala certifikaci evropské služby elektronického mýtného (EETS) pro české dálnice a silnice první třídy. Eurowag je prvním poskytovatelem EETS v České republice.

Tržby skupiny VCHD Cargo se loni zvýšily o 23 procent na 1 247,5 milionu korun

Přepravní společnost VCHD Cargo, a. s., má za sebou úspěšný rok 2022. Podle předběžných výsledků její tržby přesáhly jen v České republice jednu miliardu korun, což představuje ve srovnání s loňským rokem nárůst o 17 procent. Společnost výrazně posilovala i na německém trhu. Tržby její dceřiné společnosti VCHD Cargo GmbH se zvýšily o rekordních 93 procent. Vzrostl také počet zaměstnanců skupiny, a to na 428.

​Ing. Josef Mařík: Rádi bychom si prvenství na českém trhu udrželi i v letošním náročném roce

Společnost Mercedes-Benz Trucks Česká republika se loni již podvacáté v řadě stala jedničkou na českém trhu v kategorii vozidel nad 6 tun. Jaká je její aktuální nabídka a jaké novinky chystá v následujícím období, to nám přiblížil její generální ředitel Ing. Josef Mařík.

Gumárenský průmysl musí v letošním roce reagovat na řadu výzev

Poslední roky se nesou ve světle velkých geopolitických a společenských změn a ani gumárenský průmysl jich není ušetřen. A to nejen co se týče dostupnosti surovin, ale i snižování emisí, kde dopad připravované legislativy nebude již jen na výrobcích motorů.

Použité návěsy Schmitz Cargobull vévodí poptávce s ojetými vozidly

Společnost Schmitz Cargobull se umístila na předních místech v novém průzkumu trhu s ojetými nákladními vozidly a přívěsy v roce 2022, který zveřejnila internetová platforma pro ojetá vozidla Europa-LKW.de.

Gen5: Nová řada hybridních pneumatik Continental pro regionální dopravu

Odvětví dopravy a logistiky zažívá nebývalý rozmach. Změny v chování spotřebitelů a rychlý růst on-line nakupování vedly k tomu, že se doprava stala největším odvětvím obchodu se zbožím v Evropě.

Ing. Radislav Kusák: Provozování elektrobusů bez podpory je dnes vzhledem k jejich ceně neekonomické

V současné době se jedná o dalším zpřísňování emisních limitů také pro nákladní vozidla a autobusy. Jak tuto situaci vnímají dopravci, to nám přiblížil generální ředitel ČSAD Uherské Hradiště a viceprezident a předseda sekce osobní dopravy ČESMAD Bohemia Ing. Radislav Kusák.

Nové lokomotivy řady 393 pro ČD Cargo

Na konci března letošního roku obohatí vozidlový park ČD Cargo dvě nové lokomotivy řady 393 Vectron AC s pomocným dieselovým motorem (DPM). Tyto lokomotivy jsou součástí modulární platformy X4 výrobce Siemens zahrnující lokomotivy různého určení a systémů.

spinner