Vydání 1/2019

Není vhodné přenášet na provozovatele veřejné dopravy veškerá rizika

Uzavírání nových smluv s dopravci, financování vyšších mezd řidičů autobusů, příprava silničního balíčku. To jsou jen některá z témat, která dnes zajímají autobusové dopravce. Co aktuálního se děje v oblasti veřejné dopravy, nám přiblížil ředitel Odboru silniční dopravy Ministerstva dopravy ČR JUDr. Ondřej Michalčík.

​Fond dopravy dostal na výdaje 86,3 miliardy Kč

Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) bude v letošním roce hospodařit s 86,3 miliardy Kč, přičemž 20,8 miliardy dostane z programů Evropské unie. Návrh rozpočtu fondu v prosinci schválila Sněmovna. V porovnání s rozpočtem schváleným na rok 2018 bude mít fond na výdaje o 13,8 miliardy Kč víc.

​Unie chce o třetinu nižší emise z užitkových vozidel

Země Evropské unie chtějí, aby se emise oxidu uhličitého u nákladních automobilů a autobusů k roku 2030 snížily o 30 procent proti hodnotám roku 2019. V prosinci po jednání ministrů životního prostředí unie oznámilo končící rakouské předsednictví.

​Chybějící peníze na mzdy řidičů autobusů v Jihomoravském kraji může zajistit stát

Situace v Jihomoravském kraji při zajišťování autobusové dopravy v závazku veřejné služby se výrazně komplikuje. Dopravci musí řidičům podle vládního nařízení od roku 2017 vyplácet výrazně vyšší mzdy a kraji na toto navýšení již docházejí prostředky. Na danou situaci kraj nakonec zareagoval tak, že dopravním firmám vypověděl s třicetiměsíční lhůtou stávající smlouvy.

​Firma FlixBus začala na Vysočině spolupracovat s ICOM transport

FlixBus společně se společností ICOM transport provozuje od prosince denní spojení mezi Třebíčí a Prahou. Dopravce TRADO-Bus spadající pod koncern ICOM transport pro linku pořídil nový autobus Mercedes-Benz Tourismo v polepu FlixBusu s kompletní výbavou, jakou německá firma ve vozidlech, jež provozují místní dopravci, nabízí.

​Soukromí dopravci na železnici plánují stamilionové investice

Soukromí dopravci, kteří uspěli se svými nabídkami na provoz některých tratí objednávaných státem, připravují velké investice do vlaků. Společnost Arriva, která uspěla na celkem čtyřech tratích, plánuje nákupy za stovky milionů Kč. S rozšířením vozového parku počítá i firma RegioJet, která bude jezdit na frekventované trase Brno – Bohumín. Dopravci plánují i nábor zaměstnanců.

​Nicotrans převzala tahač DAF XF 90th Anniversary Edition

Společnost Nicotrans slavnostně převzala nový DAF XF z exkluzivní limitované edice představené k 90. výročí založení značky DAF. Nicotrans tak obohatil svou flotilu 160 vozidel o prestižní tahač s mimořádnou výbavou a nepřehlédnutelným designem.

​Aplikace bluTacho usnadní řidičům práci

Česká společnost DC NEST uvedla na trh novou aplikaci pro kamionovou dopravu nazvanou bluTacho. Řidičům nabízí řadu praktických funkcí – od výpočtu minimální mzdy v závislosti na tom, kterou zemí právě projíždějí, přes efektivní zpracování dat z tachografů a ukládání dokumentů na jednom místě až po informace o místní legislativě, právní servis a 24hodinovou pomoc.

​Co přinesl rok 2018 v dopravě

Evropská unie formulovala začátkem roku 2018 své priority na období let 2018 a 2019. Hlavním předsevzetím byla jednotnější, silnější a demokratičtější unie. Její prohlášení obsahovalo sedm prioritních oblastí a 31 nových legislativních návrhů, jež by měly být přijaty do voleb do Evropského parlamentu v roce 2019. Jinak v praktickém životě dopravní sektory vcelku utěšeně prosperovaly také díky solidní světové hospodářské situaci. Problém především v Evropě měl sektor říční dopravy kvůli nebývalému nedostatku vody.

​Přístav Hamburk má značné problémy se škodlivinami přicházejícími z Česka po Labi

Přístavu v Hamburku dělají velké problémy škodliviny, které do něj z Česka přináší Labe. Řekl to šéf místního oddělení strategií a inovací Henrich Röper, podle něhož Česká republika zatím nedělá dost pro to, aby škodlivé látky už na svém území odstranila.

​Rail Freight Forward usiluje o radikální snížení emisí CO2

Na prosincovém jednání konference o klimatu v polských Katovicích se Rail Freight Forward, sdružení železničních spedic a asociací z celé Evropy, zavázalo ke snížení emisí CO2 v dopravě o 290 milionů tun v příštích deseti letech.

​DB Schenker díky technologii what3words zpřesní doručování

Společnost DB Schenker integrovala geolokační technologie what3words do portálu eSchenker. Tento krok zvýší efektivitu logistických operací tím, že umožní přesné doručování do jakéhokoliv čtverce na Zemi o rozměrech 3 × 3 metry. What3words totiž celý svět rozdělil do takových čtverců, z nichž každý má vlastní unikátní adresu složenou ze tří anglických slov – trojslovnou adresu.

spinner