DN č. 13 - Silniční nákladní doprava, Autobusová doprava, vychází 21.6., uzávěrka již 31.5.! 

Vydání 11/2017

​Veletrh transport logistic 2017 ovládla digitalizace

Tématem číslo jedna letošního ročníku veletrhu dopravy a logistiky transport logistic 2017, který se konal od 9. do 12. května v Mnichově, byla digitální revoluce. Rozsáhle diskutovány byly také otázky týkající se nárůstu národních tendencí k protekcionismu. Největší odborná akce svého druhu se těšila rekordní účasti.

​Ing. Tomáš Formánek (Logio) pro DN: „Snažíme se neustále inspirovat firmy kolem nás“

Pro jednoho z největších výrobců aut v Německu česká poradenská společnost specializovaná na poradenství v supply chain managementu a logistice navrhla nový vícepatrový sklad ve východní Asii. Pro velkou firmu z oblasti retailu zase nedávno úspěšně dokončila pilotní projekt optimalizace kompletního promočního prodeje včetně struktury letáku. To jsou jen dvě z celé řady řešení, jež společnost Logio v poslední době realizovala. Do budoucna firma podle jejího generálního ředitele Ing. Tomáše Formánka hodlá pokračovat v tvorbě řešení pro řízení celého dodavatelského řetězce od finálních zákazníků až po prvotní dodavatele surovin. „To je náš cíl. Protože jedině tehdy dojde ke skutečné optimalizaci a firmy se přestanou rozhodovat na základě lokálních podmínek,“ říká v rozhovoru pro Dopravní noviny.

​Klienti si advokáty najímají až ve chvíli, kdy spor vznikne. A to už je často pozdě

V dopravě a logistice je v současné době kladen velký důraz na rychlost dodávek. Smluvní dokumentace a další potřebná administrativa se řeší často na poslední chvíli. Ale právě dostatek relevantních informací, důsledné vyjednávání o smlouvě a řádná úprava smluvní dokumentace jsou často rozhodující.

​Plán chytré dopravy počítá s online informacemi o kolonách

Ministerstvo dopravy minulý týden informovalo vládu o aktuálním stavu rozvoje inteligentních dopravních systémů a o jednotlivých projektech, díky kterým budou řidiči dostávat rychleji než dosud zprávy o tom, co se před nimi na komunikaci děje. Nové technologie také zvýší bezpečnost železničních koridorů, přejezdů a dalších důležitých částí dopravní infrastruktury. Plán chytré dopravy počítá s online informacemi o kolonách či detekcí závad na železnici. Investiční projekty se dají rozdělit do čtyř hlavních skupin: silniční doprava, železniční doprava, vnitrozemská vodní doprava a průřezové projekty, které jsou zaměřeny zejména na výměnu a poskytování dat a dopravních informací a na systémy řízení.


​Hanák: Vláda plně nevyužila možnost, kterou tři roky měla

Vládě premiéra Bohuslava Sobotky se podařilo dosáhnout řady úspěchů v oblasti dopravy a výstavby či údržby dopravní infrastruktury, řadu dalších věcí se jí však nepodařilo schválit či vůbec připravit. A to disponovala v Poslanecké sněmovně velmi pohodlnou většinou hlasů. Na Žofínském fóru věnovaném právě stavu dopravní infrastruktury u nás to na konci dubna řekl prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák.

​Soud v kauze Studénka skončil, v září zazní závěrečné řeči

Projednávání okolností železničního neštěstí ve Studénce roku 2008 u novoji­čínského okresního soudu zatím skončilo. Soudce Jaromír Pšenica hlavní líčení odročil na září. Zazní závěrečné návrhy. Rozsudek by mohl padnout na podzim. Nehodu, při níž do trosek zříceného mostu narazil vlak, nepřežilo osm lidí. Stovka dalších utrpěla zranění. Proces začal v červnu 2011. Závěrečné řeči začnou žalobce, advokáti a obžalovaní přednášet 4. září. Vyhrazený na to mají celý týden, případě ještě další dny. Následovat by mělo vynesení rozsudku.

​Digitalizace stále více zasahuje i nákladní železnici

Nedílnou součástí mnichovského veletrhu transport logistic je pokaždé prezentace kolejových vozidel a služeb souvisejících s nákladní železniční dopravou či kombinovanou dopravou. Nejinak tomu bylo letos. Pokud letošní ročník veletrhu ovládla na všech frontách digitalizace, totéž platí i o nákladní železnici. Předseda představenstva DB Cargo Jürgen Wilder na tiskové konferenci pořádané v rámci veletrhu uvedl, že cílem managementu této společnosti je přebudovat DB Cargo na „digitální nákladní železnici“. Jürgen Wilder očekává silný růst v intermodálním segmentu.

​Nepojištěné vozidlo řídilo vědomě šest procent řidičů

Přibližně dvě třetiny motoristů nejsou spokojeny s aktuálním přístupem vůči neplatičům povinného ručení a jsou přesvědčeni, že by měl být zaveden systém, který by je přiměl povinné ručení platit. Celých 75 procent motoristů považuje za spravedlivé, aby neplatiči povinného ručení přispívali na nepojištěné škody do garančního fondu. Vyplývá to z exkluzivního výzkumu agentury SC&C pro Českou kancelář pojistitelů.

Pravděpodobnost odhalení pojistného podvodu opět vzrostla

Pojistný podvod je trestným činem, za který hrozí až 10 let vězení, přesto pojišťovny sdružené v České asociaci pojišťoven prověřily v roce 2016 celkem 16 043 podezřelých pojistných událostí, ve kterých odhalily pojistné podvody v celkové hodnotě 1,218 miliardy Kč. Počet odhalených podvodů tak opět narostl, což pouze potvrzuje, že pojišťovny zvyšují intenzitu boje proti tomuto druhu kriminality.


Z mezinárodních dopravních a logistických svazů - květen 2017

LOGISTIKA

Evropská logistická asociace – ELA

LOGISTIKA JAKO VĚDA – OTÁZKY VÝZKUMU KOLEM PRŮMYSLU 4.0

ELA uvádí, že s ohledem na podstatné změny v ekonomice a ve společnosti, jež jsou dány čtvrtou průmyslovou revolucí, je nezbytné najít nové postavení logistiky jako disciplíny i jako vědy. Témata jako internet věcí a služeb, big data nebo autonomní řízení jsou nedílně propojena s logistikou dneška. V tomto procesu se logistika jako věda a jako hospodářský sektor neřídí jenom aplikacemi, ale stále více vývojem základních metod, algoritmy a technikou.

Počet vážných dopravních nehod s účastí kamionů klesá

Počet vážných dopravních nehod s účastí nákladních vozidel postupně klesá, nicméně bezpečnost zranitelných účastníků silničního provozu je nutné zlepšit. A stále příliš mnoho řidičů nákladních vozidel nepoužívá bezpečnostní pásy. To jsou některá ze zjištění nové zprávy o dopravní bezpečnosti od společnosti Volvo Trucks.


​Systém ETCS zabezpečí úsek mezi Petrovicemi a Břeclaví

V polovině dubna začala v Přerově realizace budování jednotného evropského zabezpečovače ETCS na traťovém úseku mezi Petrovicemi u Karviné a Břeclaví. ETCS je součástí systému ERTMS pro řízení železniční dopravy v celé Evropské unii. Jeho cílem je zajistit plynulý provoz v mezinárodním železničním provozu mezi odlišnými systémy národních železnic.

spinner