Silniční doprava

Policie na jihu Moravy letos vybrala na pokutách za přetížené vozy přes dva miliony korun

3.12. - Jihomoravská policie vybrala od začátku roku do konce října na pokutách za přetížené nákladní vozy přes dva miliony korun. Třetina z těchto aut byla ze zahraničí. Na policejním webu o tom informoval mluvčí Petr Vala.

VCHD Cargo zvyšuje efektivitu pohybu na rampách

2.12. - Přepravní společnost VCHD Cargo nově nasadila do svých služeb manipulátor výměnných nástaveb Kamag. Vozidlo určené pro manipulaci s výměnnými nástavbami uvnitř logistických areálů se vyznačuje mimořádnou obratností a uživatelským komfortem pro řidiče. Na nakládce a vykládce šetří čas i pohonné hmoty.

Skupina ORLEN rozšiřuje svou síť čerpacích stanic v Evropě

2.12. - Mezinárodní skupina ORLEN, která v Česku provozuje síť čerpacích stanic ORLEN Benzina, expanduje v Maďarsku a na Slovensku. V důsledku realizace nápravných opatření souvisejících s akvizicí skupiny Grupa LOTOS a na základě dohody se skupinou MOL o převzetí části jejích čerpacích stanic vstoupila skupina ORLEN do Maďarska, kde přebírá 143 stanic. Ihned 1. prosince tohoto roku se skupina ORLEN stala vlastníkem 79 stanic, které dosud fungovaly pod značkou Lukoil, a okamžitě zahájila jejich přejmenování. Úplné převedení do bílo-červených barev a standardů sítě ORLEN bude realizováno do konce března příštího roku. Převzetí a přejmenování zbývajících 64 stanic bude realizováno postupně do poloviny roku 2024. Na Slovensku skupina ORLEN přebírá od skupiny MOL zhruba 39 stanic, které budou přejmenovány do poloviny roku 2023. Na obou trzích bude skupina ORLEN mezi čtyřmi největšími hráči.

Toyota nespoléhá jen na elektromobily, sází na široké portfolio pohonů

1.12. - Japonská automobilka Toyota v České republice nabízí všechny typy alternativních pohonů, od full hybridních přes plug-in hybridní modely až po bateriové a vodíkové elektromobily. V době, kdy většina automobilek směřuje svoji budoucnost pouze k elektrickým modelům, Toyota sází na širší nabídku. Vynáší jí to doposud nejvyšší tržní podíl (6,3 %) v počtu prodaných nových aut a čtvrtou pozici na trhu.

Krajský soud zamítl žalobu proti vyvlastnění pozemků v trase obchvatu Jaroměře

30.11. - Krajský soud v Hradci Králové dnes opět zamítl žalobu manželů Kučerových, kterou se domáhají zrušení vyvlastnění a zastavení vyvlastňovacího řízení. Spor se týká pozemků v trase obchvatu Jaroměře na Náchodsku. Podle žalobců pro vyvlastnění není důvod, protože stát může pozemky získat směnou, k níž jsou Kučerovi připraveni. Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD) stavbu obchvatu letos v září zahájilo, hotovo by mělo být v roce 2024.

DHL Freight CZ reaguje na vývoj na dopravním trhu zvýšením cen

30.11. - DHL Freight, jeden z největších poskytovatelů logistických služeb a přední silniční nákladní přepravce v Evropě, oznamuje, že je v důsledku vývoje na dopravním trhu a s tím spojeným růstem nákladů na zajištění přeprav nucen od 1. ledna 2023 přistoupit v České republice k úpravě cen produktů silničních přeprav a doplňkových služeb v průměru o 12 %.

Ústavní soud odmítl stížnost kvůli trase středočeského úseku dálnice D3

29.11. - Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost spolku Krajina 2000 a obce Okrouhlo u Prahy, která navazovala na spor o trasu budoucího středočeského úseku dálnice D3 přes Posázaví. Spolek s obcí se u správních soudů domáhaly zrušení aktualizace středočeských zásad územního rozvoje. Nevyhověl jim ani Krajský soud v Praze, ani Nejvyšší správní soud. Ústavní soudci stížnost odmítli jako zjevně neopodstatněnou, vyplývá z usnesení v databázi soudu.

Dopravce Meindl využije českovelenickou průmyslovou zónu

28.11. - Přeshraniční průmyslová zóna České Velenice – Gmünd se rozroste o tři skladové haly společnosti Astro – Invest. Na té první, mající zhruba 2500 metrů čtverečních, začala společnost Swietelsky stavební pracovat v říjnu. Zbylé dvě přibudou postupně. Termíny ještě nejsou známy. Využívat je bude Erik Meindl z nedalekého rakouského Schremsu, provozující mezinárodní kamionovou dopravu. Ten je také jednatelem investorské firmy.

V rámci dostavby D4 Via Salis budou stavbaři u Mirotic usazovat nosníky nového mostu

28.11. - Na stavbě dálnice D4 Via Salis, která je prvním českým PPP projektem v oblasti infrastruktury, proběhne u Mirotic osazení nosníků pro nový most, kterým v budoucnu dálnice překlene silnici II/121. Starý most byl v červnu odstraněn za tři dny a nyní stavbaři během dvou nocí instalují betonové nosníky tvořící základ nové mostní konstrukce. Dokončen bude tento dálniční most v průběhu příštího roku.

Nová generace modelů eCanter a Canter ve verzích i pro stavební sektor

FUSO, dceřiná společnost koncernu Daimler Truck, představila v říjnu na veletrhu bauma 2022v Mnichově nové generace modelů eCanter a Canter, jimiž dokazuje, že má ve svém portfoliu přesvědčivé produkty pro stavebnictví, ať se jedná o užitková vozidla s elektrickým pohonem napájeným akumulátory, nebo o varianty s konvenčními spalovacími motory.

spinner