Silniční doprava

Sigrid de Vries (ACEA): Podíl elektromobilů v Evropě se zdvojnásobil

„V dnešní neklidné době je ještě důležitější než obvykle přijímat rozhodnutí podložená fakty. Proto se Evropské sdružení výrobců automobilů (ACEA) snaží být hlavním poskytovatelem spolehlivých údajů o tomto odvětví, které umožňují přijímat informovaná rozhodnutí o budoucnosti mobility a evropské průmyslové základny. ACEA toho dosahuje mnoha způsoby, mimo jiné každoročním zveřejňováním přehledu o stavu průmyslu,“ uvedla generální ředitelka Evropského sdružení výrobců automobilů (ACEA) Sigrid de Vries.

Nové výzvy OPD na podporu výstavby plnicích stanic na vodík i pro městské projekty

27.11. - Ministerstvo dopravy podpoří z Operačního programu Doprava 2021–2027 (OPD3) výstavbu plnicích stanic na vodík částkou 300 miliónů Kč. Kromě toho vypisuje i další tři výzvy pro metropolitní oblasti a aglomerace na podporu městské dopravní telematiky a rozvoj infrastruktury městské drážní dopravy v celkové hodnotě 22,8 miliardy Kč.

VCHD Cargo: Průzkum spokojenosti se značkou Scania

25.11. - Přepravní společnost VCHD Cargo provedla v říjnu tohoto roku interní průzkum spokojenosti svých zaměstnanců, zejména profesionálních řidičů, s vozovou technikou značky Scania, která má v její flotile významné zastoupení. Výsledky průzkumu ukázaly vysoký stupeň spokojenosti s touto značkou a oba partneři – VCHD Cargo a Scania – se na společném pracovním workshopu dohodli na posílení spolupráce v následujících letech.

Na obchvatu Olbramovic zaznamenal systém CzechToll v říjnu 132 tisíc mýtných transakcí

24.11. - V říjnu uhradili dopravci za jízdu po zpoplatněných komunikacích celkem 1,29 mld. korun, což je téměř stejná částka, jako byla předepsána dopravcům v září. Meziročně zpomalil růst výběru mýtného z 6,3 % v září na 4,2 % v říjnu.

Výkony nákladní a osobní dopravy na Slovensku rostou, před covidem-19 byly vyšší

24.11. - Výkony nákladních dopravců na Slovensku letos v září po předchozím dvouměsíčním poklesu meziročně stouply o 9,1 procenta. Dál však zaostávaly za stejným obdobím roku 2019, kdy země ještě nečelila koronavirové nákaze. Také v osobní dopravě rostly počty cestujících, ale výrazně pomaleji než v předchozích měsících. ČTK o tom dnes informoval slovenský statistický úřad.

Význam LPG roste, potenciál mají obnovitelné plyny bioLPG i rDME

24.11. - V říjnu se v Praze uskutečnila akce českého předsednictví The Future of Gaseous Solutions in the EU Energy Market. Při této příležitosti Česká asociace LPG uspořádala kulatý stůl, který se týkal jen LPG a jeho bio variant. Cílem bylo připomenout význam LPG spolu s bioLPG coby ekologické, a hlavně ekonomické alternativy dnešních fosilních paliv. Kulatého stolu se účastnili zástupci České asociace LPG, evropské asociace Liquid Gas Europe, Ministerstva životního prostředí a Ministerstva průmyslu a obchodu.

ŘSD vypsalo tendr na stavbu dálnice D35 mezi Hořicemi a Sadovou

24.11. - Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zahájilo výběrové řízení na zhotovitele stavby dálnice D35 mezi Hořicemi na Jičínsku a Sadovou na Královéhradecku. Předpokládaná hodnota zakázky je 3,5 miliardy korun bez DPH, uvedl na twitteru generální ředitel ŘSD Radek Mátl. Stavba 10,5 kilometru dlouhého úseku D35 má vydané pravomocné stavební povolení, dokončuje se majetkoprávní příprava. S uvedením do provozu úseku se počítá v roce 2026, uvedlo dříve ŘSD.

České projekty pro vzdělávání řidičů jsou na světové úrovni, na konferenci v Abú Dhabí uspěly

22.11. - Ministerstvo dopravy představilo na konferenci Mobility Education Summit v Abú Dhabí české projekty zaměřené na vzdělávání a zkoušky řidičů. Konkrétně prezentovalo novou sadu testových otázek pro žáky v autoškolách, interaktivní aplikaci simulující nebezpečné situace v provozu Hazard Perception a také dopravně-vzdělávací projekty Učme se přežít a Start Driving.

​První vodíkový Hyundai s nástavbou Schmitz Cargobull schválen pro provoz v Německu

21.11. – Společnost Schmitz Cargobull dodala svému zákazníkovi hylane první klimaticky neutrální kombinaci skříňové nástavby M.KO a vodíkového motoru. Nástavba, vyrobená ve výrobním závodě Schmitz Cargobull v Litvě, je vybavena multifunkční podlahou, dvěma kolejnicemi pro zajištění nákladu a zadním zvedákem a doplňuje vozidlo Hyundai s vodíkovým pohonem.

​David Nurkovič: Elektrifikace nákladní dopravy se bez chytrých IT systémů neobejde

21.11. – Elektromobilita je globální megatrend. Dokazuje to zejména rychle rostoucí segment elektrických osobních vozů, ovšem vliv elektromobility pomalu, ale jistě proniká i do dalších oblastí – jednou z nich je i komerční silniční doprava (zkráceně CRT z anglického pojmu commercial road transport). Jaké specifické požadavky na dopravce elektrifikace flotil klade? A jak jim s nimi mohou pomoci chytré IT systémy? Na tyto otázky odpovídá v následujícím textu David Nurkovič, Product Owner e-Mobility e-Fleet – W.A.G. payment solutions, a. s.

spinner