Informatika

​Komentář: Co přinesl květen v dopravě a logistice

„Jednotné okno“ pro celní operace, které zákonodárci EU přijali zhruba před rokem, je prý jen prvním krokem ke snížení byrokracie při dovozu a vývozu zboží. Portál pro digitální podávání všech potřebných celních informací pro řadu produktů se má do roku 2038 postupně stát součástí celní datové platformy EU (Customs Data Hub), která dokáže mnohem více. Podle legislativního návrhu předloženého Evropskou komisí bude platforma celních údajů „motorem“ reformované celní unie EU.

​Continental implemenuje privátní síť 5G od T-Mobilu pro rychlejší komunikaci mezi roboty

20.6. – Společnost Continental Automotive v Brandýse nad Labem, modelový závod pro digitalizaci a automatizaci, ve svém areálu implementuje privátní síť 5G, jejíž nasazení značně urychlí komunikaci mezi jejich roboty a usnadní provoz autonomních vozidel. Ve výrobním závodu vytvoří T-Mobile prostřednictvím sítě 5G bezpečné homogenní prostředí s výrazně nižší latencí a více možnostmi propojení jejich zařízení. Celkem plánuje závod připojit v rámci nové sítě více než tisíc zařízení a senzorů. Signál sítě pokrývající 5000 metrů čtverečních výrobní plochy zajistí osm přístupových bodů (radio dots) sítě 5G.

​První 5G síť výhradně pro železnici bude zprovozněna na soukromé dráze Kopidlno – Dolní Bousov

20.6. – Společnost AŽD zahájila ve spolupráci s firmou CETIN stavbu první 5G sítě výhradně pro železnici na své vlastní trati Kopidlno – Dolní Bousov. Jde o vysokokapacitní datovou síť, která bude na takzvané Kopidlnce využívána především pro testování autonomního provozu vlaků bez strojvedoucích.

​Uber představuje nové funkce podporující udržitelnost

11.6. – Úspora emisí, sdílení aut i chytré nabíjení s plánováním tras. Uber představuje nové funkce a služby, které cestujícím i řidičům usnadní ekologicky šetrné cestování. Například nová funkce Emission Savings (Úspora emisí), kterou cestující najdou ve svém uživatelském účtu, informuje o emisích, které ušetřili díky výběru jízdy Green a Comfort Electric. Uber tak chce motivovat zákazníky, aby tyto ekologičtější způsoby jízdy preferovali.

​Radim Petratur bude mít v Adastře na starosti digitalizaci ESG dat ve firmách

9.6. – Digitalizaci udržitelnosti a ESG bude mít v Adastře na starosti zkušený manažer Radim Petratur. Jako nový Head of Digital Transformation driven by Sustainability and ESG bude pomáhat korporacím s kontinuálním automatizovaným sběrem ESG dat. “Automatizovaný sběr ESG dat, jejich kontrola, vizualizace a obecně dostupnost ‘na kliknutí‘ a dále možnost využití AI, IoT a dalších technologií – to jsou velká témata digitalizace udržitelnosti. Adastra je leaderem v práci sdaty, což bych rád propojil se světem udržitelnosti a podílel se na vytvoření nových služeb, které pomohou firmám přijímat správná, na datech postavená, strategická rozhodnutí. Jenom to, co měříte, můžete řídit,” řekl Radim Petratur.


​Ctirad Klimánek: RAILVIS.com usnadňuje poptávání cen a kapacit v železniční nákladní dopravě

Společnost RAILVIS.com funguje jako all-in-one rezervační tržiště pro železniční business, které bylo založeno v roce 2020 v Praze, kde také sídlí. Co se za tu dobu změnilo a co nyní společnost nabízí, to nám přiblížil její Managing Partner Ctirad Klimánek.

OLTIS Group vystavuje v Mnichově

Centrem evropské dopravy a logistiky se v příštím týdnu stane bavorská metropole Mnichov. Ve dnech 9. – 12. května 2023 se zde uskuteční mezinárodní veletrh dopravy, logistiky, informačních technologií a řízení dodavatelských řetězců  – transport logistic Mnichov 2023. V letošním roce se této bezesporu nejdůležitější oborové akce zúčastní se svými expozicemi více než 2000 vystavovatelů z 63 zemí světa.

ČD - Telematika zvýšila loni zisk na 125,5 milionu Kč, tržby měla rekordní

11.5. - ČD – Telematika, dceřiná společnost Českých drah, za loňský rok vykázala zisk 125,5 milionu Kč, což je meziročně o 14 procent více. Tržby byly nejvyšší od založení společnosti, vzrostly téměř o 400 milionů na 2,4 miliardy Kč. Společnost to uvedla v tiskové zprávě.

​Renault Trucks představuje e-learningovou platformu zaměřenou na dekarbonizaci

6.5. – Potřeba dekarbonizace dopravy je v současné době velmi aktuální tématem, které vyvolává u odborníků na dopravu a logistiku řadu otázek. To vedlo značku Renault Trucks, která je již téměř patnáct let odborníkem na elektromobilitu, ke spuštění Akademie dekarbonizace: bezplatné e-learningové platformy přístupné pro každého. Poskytuje odborné odpovědi na většinu otázek, které mohou vyvstat při plánování transformace podnikání.

​Schmitz Cargobull a Trimble spolupracují na řízené správě dat

Prostřednictvím centra pro správu dat TrailerConnect společnosti Schmitz Cargobull mohou spediční firmy poskytovat svým zákazníkům kontrolovaně a bezpečně data relevantní pro zakázku.

spinner