Informatika

Passengera rozšiřuje portfolio o novozélandského železničního dopravce KiwiRail

23.7. - Připojení k internetu, infotainment portály, informační vizuální systémy a další digitální služby z dílny české technologické společnosti Passengera používají cestující v hromadné dopravě od Česka a švýcarských Alp přes Blízký východ až po exotická místa, jako je Machu Picchu v Peru nebo Francouzská Polynésie. Nyní společnost do svého portfolia přidá také Nový Zéland, kde s dopravcem KiwiRail podepsala kontrakt v hodnotě přesahující 17 milionů korun (1,3 milionu novozélandských dolarů). Její řešení se od konce roku 2023 začne objevovat ve všech třech železničních úsecích turistických vlaků s názvem Great Journeys New Zealand. Dopravce chce cestujícím s pomocí řešení od Passengery nabídnout špičkový digitální zážitek a zároveň získat nové marketingové a komunikační možnosti.

Ing. Roman Srp a Ing. Jiří Matějec (SDT): Inteligentní technologie umožňují efektivnější využití stávajících zdrojů

19.7. – Sdružení pro dopravní telematiku (SDT) dlouhodobě podporuje tzv. chytré vládnutí v oblasti inteligentní mobility. Některá z konkrétních témat, na které se SDT zaměřuje letos, nám přiblížili prezident sdružení Ing. Roman Srp a viceprezident Ing. Jiří Matějec.

JUDr. Václav Kobera (MD/EUSPA): Přínos z investic do kosmických aktivit v ČR je až osminásobný

18.7. – Podpora kosmických aktivit a rozvoj ITS je jednou priorit stávajícího českého předsednictví ve Visegrádské čtyřce. O přiblížení současného stavu těchto odvětví v České republice jsme požádali JUDr. Václava Koberu, ředitele Odboru ITS, kosmických aktivit a výzkumu, vývoje a inovací Ministerstva dopravy a předsedu správní rady Agentury Evropské unie pro kosmický program (EUSPA).

Ing. Štefan Mestický: OLTIS Group má velké zkušenosti s realizací komplexních IT systémů v celém dopravním řetězci

17.7. – Společnost OLTIS Group působí na trhu s informačními systémy pro dopravu a logistiku již od roku 1997. Jaké je její současné postavení a na co se v této oblasti zaměřuje, to nám přiblížil generální ředitel OLTIS Group Ing. Štefan Mestický.

Zeptali jsme se Tomáše Budníka, technologického experta a zakladatele investiční skupiny Thein

14.7. – S rozvojem digitalizace a IOT vystupuje do popředí i nutnost ochrany systémů před útoky zvenčí, a to i u menších podniků. Jsou si toho podle vašich zkušeností firmy již více vědomy, nebo tuto oblast podceňují?

​ČD Cargo – lídr elektronizace na železničním dopravním trhu

13.7. – Společnost ČD Cargo dosáhla v IT v posledních letech významného pokroku a patří v tomto oboru k opravdovým lídrům. Zároveň vyvíjí trvalé úsilí, aby se nové IT trendy projevily ve zvýšené úrovni služeb. Díky našemu inovativnímu přístupu jsme v posledních letech vytvořili a implementovali řadu efektivních řešení, která přinášejí skutečnou hodnotu nejen nám, ale zejména našim zákazníkům.

Integrované řešení od společnosti Eurowag pomáhá dopravcům snižovat náklady

13.7. – Integrované řešení EVA, které společnost Eurowag nabízí jako součást svých komplexních služeb dopravcům, zvládne opravdu hodně. Palubní jednotka sotva dvakrát větší než mobil umí obstarat elektronické mýtné platby, prostřednictvím chytré telematiky usnadnit správu vozu i celé flotily a v neposlední řadě disponuje vyspělým systémem ochrany proti krádežím paliva.

Vydání DN č. 14 - 15

Výběr článků z DN č. 14 – 15 přineseme 24.8.

(red)

České dráhy posilují svoji pozici v digitálním prostředí

11.7. – Na nedávném CEO Summitu velkých železničních dopravců v Evropě, který se konal ve švýcarském Bernu, prezentoval Michal Krapinec, předseda a generální ředitel Českých drah, novinky v mobilní aplikaci Můj vlak a sdílel úspěchy aplikace s ostatními šéfy evropských železničních dopravců.

​Matematici z VUT vypracovali program, který vyhledá nejlepší cestu pro kamiony

2.7. – Nejrychlejší a nejlevnější cestu pro kamiony pomůže dispečerům logistických společností hledat pokročilý trasovací software. Na jeho vývoji pracovali odborníci z Ústavu matematiky Fakulty strojního inženýrství Vysokého učení technického s brněnskou firmou Wereldo.com, která bude program komerčně využívat. O novince ČTK informovala mluvčí fakulty strojního inženýrství Iveta Hovorková.

spinner