​Od polsko-ukrajinské hranice se vrátí jeden evakuační vlak ČD, druhý tam zůstane

​Od polsko-ukrajinské hranice se vrátí jeden evakuační vlak ČD, druhý tam zůstane

26.2. - Ze dvou vlaků, které v pátek vypravily České dráhy do města Přemyšl u polsko-ukrajinské hranice, se dnes vrátí do Česka jen jeden a oproti předpokladu neukončí svou jízdu v Praze, ale v Bohumíně. Druhý vlak zatím zůstane v Přemyšli a bude operativně použit podle dalšího vývoje humanitární situace na místě. Uvedl to mluvčí ČD Petr Šťáhlavský. Podle náměstka ředitele pro osobní dopravu ČD Jiřího Ješety se většina uprchlíků chce přesunout hlavně do Krakova, Katovic či Varšavy, proto se ČD dohodly s polskými kolegy, že český vlak mohou použít pro cestu uprchlíků do uvedených polských stanic.

České dráhy vypravily dva vlaky pro ukrajinské uprchlíky v pátek večer z Bohumína a do cílové stanice v Přemyšli dorazily dnes kolem 02:00. Ve vlacích cestovali zdravotníci Červeného kříže a spoje vezly i několik stovek litrů balené vody a 700 dek pro uprchlíky.

Původně se měly vlaky vracet do ČR dnes v 8:00, v koordinaci s polskou stranou byl ale čas odjezdu spoje, který se do Česka vrací, podle mluvčího posunut, aby ho mohlo použít co nejvíce lidí, kteří v noci na dnešek a ráno přijeli z Ukrajiny. Podle aktuálního rozhodnutí navíc ukončí svou jízdu v Bohumíně, odkud je možné pokračovat dalšími spoji na území celé České republiky, například do Břeclavi, Olomouce nebo Prahy. Do Bohumína by měl vlak dorazit po 15:00, uvedl mluvčí. Současně nevyloučil to, že čas dojezdu se může ještě změnit.

Vlaky jsou pro uprchlíky zdarma. Státní dopravce vedle speciálních vlaků od pátku umožnil bezplatnou přepravu ve svých vlacích také ukrajinským občanům, kteří se budou chtít vrátit do své vlasti. Opatření má usnadnit přesun Ukrajinců hlavně do Bohumína, odkud je možné pokračovat přes Polsko na Ukrajinu, protože dráhy vlastní linku na Ukrajinu neprovozují.

Autobusy Ukrajina-Praha jsou plné, hraniční kolony trvají až desítky hodin

Kolony na polsko-ukrajinských hranicích jsou až na desítky hodin. Autobusy jezdící mezi Prahou a Ukrajinou jsou v současné době plné, dnes by se měly na linky z Česka na Ukrajinu vrátit některé zrušené spoje. Některé linky změnily kvůli kolonám na hraničních přechodech s Ukrajinou svou trasu. Vyplynulo to z vyjádření polské pohraniční stráže, autobusových dopravců a Evropské agentury pro pohraniční a pobřežní stráž (Frontex).

Mluvčí polské pohraniční stráže Anna Michalská uvedla, že v první den invaze 24. února ukrajinsko-polskou hranici přejelo 29 000 cestujících z Ukrajiny. V pátek 25. února do 16:00 to bylo 25 500 cestujících. "Kolony na všech hraničních přechodech vycházejí na několik až desítky hodin v návaznosti na denní nebo noční dobu," uvedla Michalská.

"Autobusy do Ukrajiny i z Ukrajiny jsou zcela plné," uvedl pracovník dopravce Regabus na pražském autobusovém nádraží Florenc. Nové linky podle něj dopravce nezavádí. Obnoví ale linku mezi Prahou a Lvovem společnost Musil Tours/East Express. Její pracovník uvedl, že za den odbaví jen jeden autobus z Prahy a jeden ze Lvova. Ve čtvrtek, v první den ruské invaze na Ukrajinu, dopravce zrušil všechny linky mezi Ukrajinou a Českem.

Dopravce SVD Trans pak změnil trasu na Ukrajinu, nepřepravuje přes polsko-ukrajinský hraniční přechod v Medyce. "Je tam velká fronta aut a autobusů, jezdíme už jen přes (polsko-ukrajinský přechod) Krakovec," uvedl pracovník ze SVD Trans. Využití trasy přes Krakovec, který je asi 20 kilometrů od Medyky, potvrdil i dopravce Nikolo a uvedl, že jeho páteční autobus z Ukrajiny byl plný. Na Ukrajinu se chce dostat podle dopravce méně lidí.

Někteří dopravci jako například Regabus využívají mezi ČR a Ukrajinou pro část linek také slovensko-ukrajinské hraniční přechody.

Dopravcům volají také lidé, kteří ztratili kontakt s rodinnými příslušníky. "Byl tu teď osobně pán, kdy jeho rodinu přepravce dovezl jen 18 kilometrů k hranici a jeho žena teď jde pěšky s batoletem. Nemá s nimi už spojení," řekl v pátek na pražském autobusovém nádraží na Florenci pracovník kasy, který přeprodává lístky pro všechny dopravce.

Zástupci Frontexu potvrdili, že počet přechodů hranice Evropské unie s Ukrajinou se proti předchozím dnům zvýšil.

Polsko, Česko a Bulharsko uzavírají vzdušný prostor pro ruské aerolinky

Polsko, Česko a Bulharsko uzavírají svůj vzdušný prostor pro stroje, které patří ruským leteckým společnostem. Reagují tak na ruskou invazi na Ukrajinu. "Nařídil jsem vypracovat usnesení vlády, na jejímž základě bude polský vzdušný prostor uzavřen pro ruské letecké společnosti," napsal včera polský premiér Mateusz Morawiecki na facebooku. V Praze ministr dopravy Martin Kupka oznámil, že Česko v koordinaci s Polskem zakáže od dnešní půlnoci provoz všech ruských leteckých dopravců na svém území. Obdobný zákaz podle agentury Reuters ohlásilo rovněž Bulharsko.

Kupka řekl, že jeho úřad už dva dny nevydává povolení pro nepravidelné lety ruských dopravců. Od půlnoci tak rozšíří zákaz i na pravidelné linky.

Morawiecki rovněž na čtvrtečním summitu lídrů EU navrhl, aby se unijní sankce týkaly i dovozu uhlí z Ruska.

Polský portál wprost.pl uvádí, že na sociálních sítích zaznívala kritika polské vlády za to, že s uzavřením vzdušného prostoru váhá. Na internetové službě FlightRadar24 bylo vidět, jak ruská národní letecká společnost Aeroflot posílá své letouny nad polské území, aby se vyhnula Ukrajině. Kromě Ukrajiny je uzavřen i letecký prostor nad Moldavskem a částí Běloruska, ruské aerolinie trasy svých letounů proto přesměrovaly nad Polsko.

Británie ve čtvrtek s okamžitou platností zakázala přistávat strojům Aeroflotu na svém území. V reakci na to Moskva zakázala britským leteckým společnostem vstup do ruského vzdušného prostoru, který je přitom důležitý pro letecké spojení mezi Evropou a Asií.

Britský ministr dopravy Grant Shapps včera oznámil, že zákaz se s okamžitou platností týká i ruských soukromých letounů. "Putinovo počínání je nezákonné a kdokoli, kdo má prospěch z ruské agrese na Ukrajině, tady není vítán," napsal Shapps na twitteru.

(čtk)

Foto: MD

spinner