DAKO-CZ sází na flexibilitu společnosti ve vztahu ke svým zákazníkům

DAKO-CZ sází na flexibilitu společnosti ve vztahu ke svým zákazníkům

Třemošnická společnost DAKO-CZ, která patří mezi přední výrobce brzdových systémů pro kolejová vozidla, oslavila loni 205 let své existence. Rozhodně ale nespí na vavřínech a své produkty stále zlepšuje. Na novinky jsme se zeptali jejího generálního ředitele Lukáše Andrýska.

Loni jste oslavili významné výročí své existence. Chystáte nějaké novinky, pokud jde o vaše produkty?

Ano, připravujeme. Aktuálně naši kolegové z R&D pracují na nových výrobcích, které máme v plánu představit na letošním světovém zářijovém železničním veletrhu InnoTrans v Berlíně, a to jak z oblasti pneumatické, tak hydraulické brzdy.

Dodáváte své výrobky i do poměrně exotických zemí jako je Indonésie, Malajsie či Alžírsko. Jak náročné je prosadit se těchto trzích, co je třeba vaší výhodou ve srovnání s konkurencí?

To, že dokážeme naše výrobky přizpůsobit na přání klienta. Jsme rychlejší, flexibilnější v zákaznických řešeních, to je naší velkou výhodou. Do karet nám nahrává také to, že naše firma nepatří mezi velké korporáty, na jakékoliv změny dokážeme pružně reagovat.

Na jakých zakázkách momentálně pracujete?

Od začátku roku se kolegům z obchodního úseku podařilo získat hned několik zajímavých zakázek, kterými jsou například vývoj a dodávka dvou prototypů pro autovagóny Hödlmayr – na této zakázce spolupracujeme s naším významným obchodním partnerem Tatravagonkou, pro kterou mimo jiné vyrábíme brzdové systémy na dalších 120 sad kontejnerových třípodvozkových vagónů. Ty začneme dodávat od srpna 2022. Získali jsme také zakázku na dodávku bezpečnostního systému ETCS na vozy Správy železnic a daří se nám získávat i další zakázky na indickém trhu.

Jak se vypořádáváte s nedostatkem kvalitní pracovní síly na českém trhu?

V roce 2020 jsme založili DAKO AKADEMII. Právě díky tomuto kroku, se nám daří zvládnout nedostatek pracovních sil. DAKO AKADEMIE slouží nejen pro zvyšování kvalifikace našich zaměstnanců, ale zároveň je zaměřena právě na výcvik nových pracovníků obrobny a montáže, kterým chybějí předešlé zkušenosti a vzdělání v oboru. V rámci tohoto nového projektu jsme investovali do pořízení i čtyř výukových CNC strojů, včetně výukového software. Toto prostředí simuluje reálné pracoviště s ovládáním strojů ve výrobě. Další části jsou prostory simulující některá pracoviště montáže, která se budou dále rozvíjet.

(tj)

Foto: DAKO-CZ

spinner