Nové řadiče z AŽD Praha pomáhají řídit křižovatky v Banské Bystrici

AŽD Praha

Nové řadiče z AŽD Praha pomáhají řídit křižovatky v Banské Bystrici Společnost AŽD Praha provozuje od dubna na čtyřech křižovatkách v Banské Bystrici své nové řadiče MR 28. Systémem jsou řízeny velké křižovatky v ulicích Smrečinárska, Kapitulská a chodecké přechody Národná a Kolkoláreň. Důvodem instalace nových řadičů v hodnotě jednoho milionu Sk byla potřeba výměny původních nespolehlivých a poruchových zařízení za modernější s možností dálkové správy. Jedná se o systém, který snadno ovladatelný a přístupný. Uživatel – v tomto případě město Banská Bystrice ve spolupráci s firmou pověřenou správou a údržbou Progress HL – jej ovládá a spravuje pomocí barevného dotykového LCD displeje, na kterém se zobrazují nejen informace o provozu samotného řadiče a na něj napojených semaforů, ale i údaje z okolních semaforů na sousedních křižovatkách. Tato funkce umožňuje zvýšit průjezdnost a plynulost dopravy. „Velkou předností řadiče MR 28 je možnost napojení jeho dálkové správy na informační systém DOCENT, který je uživateli přístupný přes internet,“ řekla v dubnu k uvedení nového řadiče tisková mluvčí AŽD Praha Sandra Gosmanová. „Díky ,Docentovi‘ tak může v budoucnu uživatel všechny řadiče jednoduše ovládat prostřednictvím počítače z kanceláře od svého stolu,“ dodala Šárka Gosmanová. Řadič MR 28, který začal řídit provoz na křižovatkách v Banské Bystrici, je nejmodernějším systémem distribuovaným v ČR. Divize automatizace silniční dopravy AŽD Praha, která řadič MR 28 vyvinula, plánuje nasazování svého nového typu řadiče i na další křižovatky v České republice a na Slovensku.

Instalované zařízení Řadič MR 28 disponuje programovým vybavením umožňujícím práci ve všech běžných režimech – to znamená pevné časové cykly, dynamické programy se skupinami na výzvu a s prodlužováním fáze nebo jejich volnou tvorbou, fázové řízení, programová blikavá žlutá, ruční řízení, volná tvorba signálního plánu, noční celočervená. V koordinované skupině okolních řadičů libovolné technologie může řadič pracovat ve funkci skupinového nebo podřízeného řadiče. Přepínání mezi programy a dopravním režimem, respektive volba signálního plánu, se zadává buď z dopravní ústředny, počítačem řadiče, nebo obvodem RTC (kalendář a hodiny).

Výrobní portfolio AŽD Praha, s. r. o., je největší českou firmou v oboru zabezpečovací, telekomunikační a informační techniky zaměřené zejména na oblast kolejové a silniční dopravy. Hlavní objem produkce společnosti tvoří elektronické zabezpečovací systémy určené převážně pro železnici. Ve spolupráci se SŽDC a ČD se AŽD spolupodílí na modernizaci národních železničních koridorů i vedlejších tratí. Významným projektem AŽD je instalace zabezpečovacího zařízení v pražském metru, na kterém spolupracuje již od počátku jeho vzniku. V oblasti silniční dopravy se AŽD v současné době nejvíce věnuje vývoji kontrolních kamerových systémů, které dodává mimo jiné i Policii ČR. Firma má více než dva tisíce zaměstnanců, jedenáct organizačních jednotek a pět dceřiných společností v zahraničí. V roce 2003 měla obrat 3,35 miliardy Kč. (pš)

spinner