​Vnitrozemská plavba v České republice slaví 100 let

​Vnitrozemská plavba v České republice slaví 100 let

14.6. - Před 100 lety byla v Děčíně založena vnitrozemská plavební společnost ČSPL. Tato společnost se postupem času stala symbolem pro celou vnitrozemskou plavbu v České republice. Od roku 2018, kdy se společnost stala součástí skupiny Rhenus, provádí investice do svých plavidel a je podle nového majitele připravena se postavit budoucím výzvám.

Rhenus PartnerShip-ČSPL, s. r. o., se sídlem v Děčíně realizuje přepravy hromadného, nadrozměrného a těžkého zboží, kusového zboží jakož přepravy investičních a konstrukčních celků. Svými plavidly se plaví po středoevropských vodních cestách, přičemž stěžejním místem pro tyto přepravy je německá síť plavebních kanálů a řeka Labe. Převzetím českého podniku Rhenus PartnerShip zkompletovala své portfolio aktivit ve vnitrozemské plavbě. V loňském roce společnost Rhenus PartnerShip-ČSPL přepravila celkem 315 753 tun zboží.

ČSPL byla založena českými bankami a státem 13. června 1922 jako částečně soukromá firma. Zatímco dnes se ČSPL specializuje na vnitrozemské přepravy zboží, prováděla dříve veškeré činnosti týkající se spedice a přepravy zboží. V padesátých letech minulého století se společnost přeorientovala z vlečných parních remorkérů na motorové lodě. V 70. letech portfolio rozšířila tlačná technologie V sedmdesátých letech tehdejší ČSPLO vlastnila loděnice, přístavy podél Labe až po Hamburg. Po roce 1989 došlo k privatizaci společnosti. V roce 2002 mezinárodní spediční společnost Argo z části původní společnosti založilo novou společnost ČSPL, a.s. Skupina Rhenus převzala ČSPL v roce 2018. Od té doby je název společnosti Rhenus PartnerShip-ČSPL, s.r.o. „Převzetí společnosti skupinou Rhenus znamenalo pro ČSPL novou kapitolu. „Hodně jsme investovali do našich plavidel a jednotlivé procesy byly optimalizovány“, řekl Pavel Hamalčík, obchodní ředitel v Děčíně. Rozšíření možností využití plavidel a nové zbožové proudy tak přestavují pro českou společnost šanci, přepravit ještě větší objem tun zboží. Pro nejbližší budoucnost si Rhenus PartnerShip-ČSPL předsevzala další rozvoj lodního parku k udržitelné vnitrozemské přepravě zboží.

(lan)

Foto: Rhenus PartnerShip-ČSPL

spinner