​V Roudnici nad Labem vznikne servisní centrum pro osobní i nákladní lodě

​V Roudnici nad Labem vznikne servisní centrum pro osobní i nákladní lodě

8.3. - V Roudnici nad Labem na Litoměřicku vznikne servisní centrum pro osobní i nákladní lodě. Posádka bude moci natankovat pohonné hmoty, odevzdat odpad a doplnit vodu. Náklady ve výši 88,31 milionu korun bez DPH financuje Státní fond dopravní infrastruktury. Ucelená síť čerpacích stanic a servisních center na Labi zatím chybí, v Roudnici bude první, řekl včera ředitel Ředitelství vodních cest (ŘVC) Lubomír Fojtů.

Stavba umožní bezpečně a pohodlně tankovat pohonné hmoty, doplňovat nádrže pitnou vodou, odčerpávat z lodí odpadní vody k následné likvidaci, připojit se na elektrickou energii, odevzdávat tříděný odpad a nakupovat drobný spotřební materiál k provozu plavidel. "Navazujeme tak na úspěšně fungující servisní centra Ředitelství vodních cest ČR v přístavech Hluboká nad Vltavou a Veselí nad Moravou," uvedl Fojtů.

Využívat centrum budou moci osobní a nákladní lodě i malá rekreační plavidla. Staví se v těsné blízkosti přístaviště pro malá plavidla. Servisní centrum bude rozděleno na servisní stání a provozní zázemí. Servisní stání, které tvoří pevné molo a dalby, je přímo u vody. Slouží k přistávání plavidel a přímému čerpání pohonných hmot do lodních nádrží pomocí čerpacích pistolí. Není tak nutná podle mluvčího ŘVC Jana Bukovského složitá manipulace s kanystry, kdy hrozí riziko znečištění vodního toku.

Na servisním stání bude také možné hadicemi přímo z plavidel odčerpat odpadní a nádní (znečištěné ropnými látkami) vody do nádrží umístěných pod pochozí plochou mola, odkud bude odčerpána do zázemí servisního centra. Běžné odpadní vody bude odvádět městská kanalizace, vody znečištěné ropnými látkami budou odváženy k ekologické likvidaci. Zároveň zde mohou lodě doplnit pitnou vodu.

Vlastní molo by mělo odolat případné velké vodě. Nad úrovní ohroženou povodněmi postaví dělníci budovu s prodejnou, skladovacími nádržemi, čerpacími stojany a stáčecím místem. V zázemí budou kontejnery k odběru komunálního a tříděného odpadu.

Kvůli stavebním pracím bude do konce dubna z důvodu bezpečnosti uzavřen provoz na cyklostezce vedoucí po břehu Labe. Stavba totiž zahrnuje i položení inženýrských sítí, kvůli kterým se bude kopat přímo v místě cyklostezky. "Provoz bude veden po značené objízdné trase přes ulici Sladkovského. Zvýšený bude i provoz stavební techniky, a to především v prvních dvou měsících výstavby. Od května bude již provoz tlumenější," uvedl Jindřich Tautrman, ředitel oblasti VHS společnosti Strabag Rail, a. s., která stavbu realizuje.

(čtk)

Ilustrační foto: Roudnice nad Labem

spinner