​Soud v Brně zrušil milionovou pokutu pro firmu Chaps od ÚOHS

​Soud v Brně zrušil milionovou pokutu pro firmu Chaps od ÚOHS

29.1. - Krajský soud v Brně zrušil pokutu 1,080 milionu Kč pro společnost Chaps, která vede celostátní informační systém o jízdních řádech IDOS. Pokutu firmě v roce 2018 uložil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) kvůli zneužití dominantního postavení. Krajský soud o rozhodnutí informoval v tiskové zprávě. ÚOHS proti rozsudku podal kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu.

Firma, která sídlí v Brně, dostala pokutu za porušení hospodářské soutěže v letech 2010 až 2015, kdy nechtěla jízdní řády zpřístupnit společnosti Seznam.cz a zneužila tak svého dominantního postavení. Podle ÚOHS byly pro Seznam aktualizované jízdní řády nezbytným vstupem pro služby, které chtěl začít poskytovat. Došlo tak k narušení hospodářské soutěže na trhu služeb automatického vyhledávání dopravního spojení s celostátním pokrytím a na trhu s informacemi o existujících variantách dopravního spojení v České republice.

Původně úřad vyměřil firmě Chaps pokutu dvojnásobnou, na 1,080 milionu ji snížil tehdejší předseda ÚOHS Petr Rafaj. Odůvodnil to tím, že firma porušila pouze české předpisy a ne unijní. Pokutu musela firma Chaps, která od roku 2017 patří dceřiné společnosti Informační systémy státních Českých drah, zaplatit už v roce 2018. Podala proti ní ale žalobu ke Krajskému soudu v Brně.

Soud nyní rozhodnutí předsedy ÚOHS zrušil a vrátil případ úřadu k novému posouzení. Soud ale v tiskové zprávě upozornil, že většinu námitek Chaps vyhodnotil jako neopodstatněné. Rozhodnutí úřadu zrušil proto, že podle názoru soudu neměl ÚOHS posuzovat chování Chaps mezi lety 2010 a 2015, ale pouze do roku 2013. Tehdy zahájil ÚOHS s Chaps správní řízení a měl tak posuzovat provinění pouze do tohoto momentu.

ÚOHS proti rozhodnutí soudu podal kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu, potvrdil mluvčí úřadu Martin Švanda. "Kasační stížnost podáváme, abychom získali jednoznačné stanovisko Nejvyššího správního soudu k tomu, zda se takzvané trhání skutku okamžikem zahájení správního řízení má aplikovat i u přestupkových řízení v oblasti hospodářské soutěže. V této oblasti totiž prověřovaný skutek mnohdy pokračuje ještě dlouhou dobu po zahájení řízení a je též možné, že si věc převezme Evropská komise díky sdílené aplikaci unijního práva, přičemž u Evropské komise k trhání skutku nedochází," uvedl Martin Švanda.

(čtk)

Foto: LAN

spinner