Firma ČSAD Autobusy České Budějovice pořídí do dvou let autobusy na vodík

Firma ČSAD Autobusy České Budějovice pořídí do dvou let autobusy na vodík

4.12. - Firma ČSAD Autobusy České Budějovice chce pořídit do dvou let autobusy na vodík. Plánuje se také spojit s firmami, které budou budovat vodíkové plničky. Za poslední rok a půl investovala firma 900 milionů korun, protože od loňského června jezdí v dalších okresech kraje, přijala také kolem 150 lidí. Letos čeká obrat přes 700 milionů korun a zisk. ČTK to řekl generální ředitel společnosti Vladimír Homola.

"Zkoušíme elektrické autobusy. A protože budou dotační programy na vodíková auta, připravujeme se, že je zkusíme. Chtěli bychom být u toho, až se budou stavět vodíkové plničky, dostat se k výrobě a propojit se s někým, kdo elektrolyzéry a další věci umí stavět. To, že před 100 lety měli lidé podobný názor na spalovací motory jako máme dnes na elektřinu a na vodík, je zřejmé. Ale to nás nemůže zpomalit," řekl Vladimír Homola. První vodíkové autobusy chce mít firma v roce 2025. V Písku nyní provozuje pět elektrobusů.

Firma měla loni čistý obrat 602,2 milionu Kč, provozní zisk 25,5 milionu a skončila ve ztrátě po zdanění 193 000 Kč. Vyplývá to z výroční zprávy. Meziroční srovnání nelze udělat, protože od poloviny loňského roku provozuje nově dopravu v dalších okresech kraje, přibylo zaměstnanců i vozidel. Firma měla koncem loňského roku 384 zaměstnanců, z toho 301 řidičů. Včetně pracovníků na dohodu zaměstnává přes 500 lidí. Má víc než 300 autobusů. Loni postavila novou dílnu v Prachaticích, chce stavět dílnu v Písku a novou v Českém Krumlově.

"Za ten rok a půl, kdy jezdíme nově v okresech Jindřichův Hradec a Strakonice, nám to umožňuje nová strategická rozhodnutí. Vytváříme si daleko lepší zázemí z pohledu opravárenství, ale i dep, dispečinků a nových technologií. Co se týká cestujících, všude jsme posílili informační služby. Pokud bych měl vypíchnout jednu, tak chytré zastávky. Když přijde člověk na zastávku, ví, jestli má autobus zpoždění, nebo nemá. V místech, kde nejsou chytré zastávky, existuje mobilní aplikace, že se i doma může podívat na telefon, jestli autobus má zpoždění," řekl Vladimír Homola.

Dopravní obslužnost na Jindřichohradecku a Strakonicku firma zajišťuje poté, co uspěla v krajském tendru. Smlouvu má od loňského června na deset let. Koupila proto 160 nových autobusů. Před tím vozila cestující v okresech Český Krumlov, Prachatice a Písek. Do loňska měla kolem 250 zaměstnanců, především řidičů. Pak přijala přes 150 nových. Loni obnovila polovinu vozového parku a investovala 650 milionů korun. Vzala si úvěry. Jak uvedla ve zprávě, bude mít teď několik let vysoké odpisy a splátky. Provozní náklady jí loni meziročně stouply téměř o 60 procent.

Po loňské ztrátě čeká firma letos zisk. "Pomohlo, že se letos meziročně snížily ceny nafty a energií. Snažili jsme se také pracovat se spotřebou nafty. Zavedli jsme zařízení, které nás informuje, jakou okamžitou spotřebu vozy mají. Dělali jsme také opatření, aby zbytečně nákladná auta nejezdila na trase, která to nepotřebuje," řekl Vladimír Homola.

ČSAD Autobusy České Budějovice provozuje linkové autobusy i nepravidelné zájezdové spoje. Zajišťuje také MHD v Písku, Českém Krumlově, Milevsku a Vimperku a příměstskou autobusovou dopravu v okolí Českých Budějovic, Písku, Milevska, Vodňan, Českého Krumlova, Kaplice, Prachatic a Vimperku. Jejím většinovým vlastníkem je rakouský ÖBB Postbus.

(čtk)

Ilustrační foto: Škoda Group - H'City

spinner