Francie

SITL stále přitahuje, ale hlavně francouzské podniky

SITL stále přitahuje, ale hlavně francouzské podniky

Francie, jedna ze tří největších evropských ekonomik, loni vykázala meziroční nárůst HDP o 1,7 procenta. Nijak zvlášť pesimistickou náladu, alespoň v sektoru dopravy a logistiky, potvrdil i letošní ročník mezinárodního veletrhu spedice a logistiky SITL Europe. Na hlavní letošní evropské veletržní události oboru se od 27. do 30. března na pařížském výstavišti Paris Nord Villepinte sešlo na 900 vystavovatelů, zhruba o stovku více než při posledním ročníku před dvěma lety.

K pozitivní náladě domácích vystavovatelů přispěla i francouzská vláda, která krátce před zahájením veletrhu (a asi měsíc před nacházejícími prezidentskými volbami) zvýšila odhad hospodářského růstu na letošní rok z 0,5 na 0,7 procenta a oznámila, že se tak země letos s nejvyšší pravděpodobností vyhne hrozbě recese. To je skvělá zpráva i pro obor logistiky, která v zemi vytváří téměř 900 tisíc pracovních míst.

Podle ředitele veletrhu Laurenta Noëla do Paříže přijelo více vystavovatelů ve všech pěti hlavních oblastech nomenklatury veletrhu (spediční a logistické služby, regiony a infrastruktura, logistické nemovitosti, manipulační a skladová technika a vybavení, informační technologie a systémy a RFID). Mimořádně vysoký zájem projevovali o prezentaci nástrojů pro elektronický obchod, personální práci a bezpečnost přepravy.

Vedle stabilních velkých vystavovatelů v podobě předních francouzských a evropských poskytovatelů logistických služeb se letos vystavovatelé více než kdy dříve rekrutovali z řad malých a středně velkých podniků, především však francouzských. I když bylo na výstavišti několik národních expozic, včetně letošního hlavního zahraničního hosta veletrhu – Maroka, a exotických zahraničních vystavovatelů například z Běloruska, více než kdy dříve mu dominovaly domácí podniky.

Také česká účast na veletrhu se od doby před krizí bohužel dramaticky snížila. Poslední zbylý český vystavovatel – dopravní a spediční společnosti Omega Trans a Omega Plus z Plzně – alespoň v úvodu veletrhu podle jejich obchodního ředitele Josefa Nádraského pociťoval nižší zájem návštěvníků veletrhu o svou nabídku než v minulosti.

Dvě zásadní studie

Součástí veletrhu byl rekordní počet konferencí a workshopů. Bohužel i v tomto směru letos veletržní správa poněkud rezignovala na mezinárodní rozměr akce a všechny konference uspořádala bez překladu již jen ve francouzštině. Prezentaci nové studie o posledních trendech v globálních zásobovacích řetězcích z dílny hlavního expertního partnera SITL 2012 – poradenské společnosti Pricewaterhou­seCoopers – si tak na hlavní konferenci mohli vyslechnout jen frankofonní posluchači. Jejím hlavním poselstvím byl dopad současných demografických změn a nedostatek kvalifikovaných pracovníků na budoucnost logistiky. Obor podle ní viditelně zaostává za ostatními sektory při získávání nejlepších talentů.

Další zajímavou studii představila v rámci doprovodné konference Třetí dny evropské nákladní železnič-ní dopravy společnost Eurogroup Consulting (www.eurogroupconsulting.fr).

Bohaté doprovodné aktivity se odehrávaly i na několika vyhrazených pracovních místech. Například specializovaná expozice RFID University na ploše již tradičně vyhrazené radiofrekvenční identifikaci ukázala poslední možnosti praktického využití této technologie v logistice a spedici.

Vyhrazeno pro zelenou logistiku

Nikoli souběžně, jak pořadatelé slibovali, ale vlastně přímo uvnitř SITL 2012 se uskutečnil i druhý ročník veletrhu pro zelenou dopravu a logistické technologie Eco Trans-port & Logistics. Pořádající agentura Reed Exhibiton jej loni poprvé uspořádala s cílem ukazovat další cestu na poli ekologistky, která bude do značné míry utvářet podobu zásobovacích řetězců v 21. století. Letos se na něm k závazku snižovat spotřebu pohonných hmot a emise CO2 přihlásilo několik desítek vystavovatelů, kteří si své zkušenosti v tomto směru vyměnili i na speciálních konferencích v rámci doprovodného programu. Konkrétní nástroje jim nabídli výrobci techniky: například francouzský Renault Trucks ve své interaktivní expozici prakticky dokládal přínos svého propracovaného programu na úsporu pohonných hmot Optifuel.

Nomenklatura zatím ojedinělého veletrhu zahrnovala například témata Doprava a emise CO2, Udržitelné sklady a infrastruktura a Udržitelné manipulační a balicí technologie.

Ceny za logistiku podvanácté

Dvanáctý ročník ceny za inovace v logistice letos v hlavní kategorii přinesl ocenění francouzské společnosti Balyo, která na veletrhu ve světové premiéře představila soubor nástrojů na automatické řízení provozu elektrických manipulačních vozíků při využití progresivní technologie Géoguidance 3D. Za nejlepší inovaci v oboru jury ocenila nové, moderní distribuční centrum společnosti SED Logistique v Marly-la-Ville, vybudované a zařízené specificky pro potřeby internetového obchodu. Cenu za ekologický přínos si odnesla rovněž francouzská MGE za multimodální řešení přepravy papírové drtě v ročním objemu kolem sta milionů tun pro norského zákazníka Norske Skog.


Další ročník veletrhu ve skromnější verzi SITL Salon de Solutions Logistiques se uskuteční spolu s Eco Transport & Logistics v březnu příštího roku na výstavišti Paris-Expo Porte de Versailles.

spinner