transport logistic 2009

Mnichovský transport logistic: je důležité hledět do budoucna

Bavorská metropole Mnichov se minulý týden opět proměnila v hlavní město evropské i světové dopravy a logistiky. Dvanáctý ročník odborného veletrhu transport logistic podnikatelům, politikům i odborné veřejnosti nabídl jedinečnou přehlídku všeho, co současná doprava nabízí a čím žije.

Od návštěvy největší světové akce oboru vystavovatele a hosty neodradila ani obtížná ekonomická situace: podle předběžných údajů pořadatelů expozice 1760 vystavovatelů z 55 zemí zhlédlo přes 47,5 tisíce návštěvníků. Veletrh tak přitáhl ještě větší pozornost než při posledním ročníku v roce 2007, kdy přitom poptávka po dopravě a logistice vrcholila.

Nejvíce vystavovatelů přijelo do Mnichova pochopitelně z Německa, ale trvale rostoucí mezinárodní charakter akce podpořily také podniky z blízkého i vzdálenějšího zahraničí, například z Rakouska, Nizozemska, Itálie, Francie, Polska a Velké Británie. Jedním z největších zahraničních vystavovatelů se i letos stala Česká republika, stejně jako při posledním ročníku do značné míry díky podpoře agentury Ministerstva průmyslu a obchodu ČR CzechTrade.

Wolfgang Tiefensee: připravit se na dobu po krizi

Všudypřítomným tématem, které se ozývalo v projevech politiků a představitelů hospodářské sféry, byla současná obtížná hospodářská situace a cesty, které by z ní světovou ekonomiku měly vyvést. „Už nyní se musíme začít připravovat na dobu, až krize odezní. transport logistic ukazuje důležité inovace a budoucí trendy. Za všechny mohu jmenovat jen ochranu životního prostředí, snižování energetické náročnosti nebo smluvní logistiku,“ řekl při zahájení mnichovského vele-trhu německý mi-

nistr dopravy Wolfgang Tiefensee. Vyjádřil přitom naději, že právě transport logistic poskytne potřebné impulzy, které by mohly povzbudit celou ekonomiku. Zdůraznil, že je nutné se z krize poučit a již nyní hledat taková opatření, aby se hospodářství mohlo v budoucnu podobným problémům vyhnout.

Podobně se vyslovovali i další představitelé politického a hospodářského života. Například nizozemský ministr dopravy Camiel Eurlings uvedl, že vysoká účast na veletrhu transport logistic „vysílá důležitý signál: dává nám novou naději v těžkých časech“. Podle člena správní rady pořadatelské organizace Messe München Eugena Egetenmeira

„v Mnichově odvětví jasně ukázalo, že navzdory krizi zůstává pružné, přizpůsobivé, inovativní a hledí do budoucnosti“.

Veletrh doplnila bohatá nabídka doprovodných akcí. Doprovodnému programu dominovaly především tradiční konference Air Cargo Europe a mariLOG.

Česká logistika nestála v Mnichově stranou

Dopravní a logistické firmy z České republiky přijíždějí do Mnichova představit své služby na veletrhu transport logistic již tradičně. Nechyběly ani letos, kdy opět využily podpory agentury CzechTrade. Její Czech Lounge nabídla místo pro jednání firem se zákazníky s příjemným prostředím i občerstvením.

České aktivity završila společná doprovodná akce Český den, na níž vystoupil i náměstek ministra dopravy JUDr. Pavel Škvára. „Česká republika je přesvědčena o nutnosti kvalitní dopravy a logistiky,“ zdůraznil náměstek. „Geografické podmínky naší vlasti předurčují Českou republiku k tomu, aby se stala tranzitní zemí, kde je třeba mít dobře vyvinutou logistiku,“ dodal.

Czech Lounge se stala i místem slavnostního předání cen studentům, kteří se zúčastnili soutěže Svazu spedice a logistiky ČR Mladý speditér. „Impulzem ke vzniku soutěže se před dvěma lety stala mnohdy neuspokojivá situace v praktické výuce studentů odborných škol,“ řekl výkonný ředitel SSL Ing. Jan Ekl. „Vyzvali jsme k účasti školy i firmy a k účasti v prvním ročníku soutěže se přihlásilo přes 60 studentů,“ řekl dále. Během ceremoniálu převzal Jan Ekl symbolický šek od společnosti ČD Cargo pro nadační fond Mladý speditér, který na podporu soutěže vznikl.

Navzdory současné hospodářské situaci mnichovský transport logistic potvrdil, že dopravě a logistice nechybí optimistický výhled do budoucnosti. Dopravci i speditéři počítají s tím, že po překonání ekonomických problémů právě doprava a související obory jako jedna z prvních oblastí hospodářství zachytí vlnu růstu. Účast vystavovatelů a vysoký počet návštěvníků na mnichovském výstavišti ukázaly,

že už dnes nechce nikdo zůstat pozadu.

Pavel Toman

spinner