Úzká místa v dodavatelských řetězcích ještě bohužel potrvají

Úzká místa v dodavatelských řetězcích ještě bohužel potrvají

27.9. - Rychlý nárůst poptávky, který šel ruku v ruce s rozmachem ekonomiky po propadu způsobeném pandemií, zvýšil ceny důležitých surovin, jako je ropa a kovy, a také potravin. Tlak na náklady zvýšil také dodavatelský řetězec, který byl v důsledku pandemie narušen. Kvůli nedostatku kapacit se také výrazně zvýšily náklady na dopravu. Výsledkem jsou úzká místa dodávek důležitých surovin a meziproduktů, jako jsou polovodiče, dřevo, ocel a plasty. Napjatá situace bude ještě dlouho trvat, uvedla Vera Philippsová, vedoucí oddělení východní Asie Německé obchodní a průmyslové komory (DIHK). "Nedostatek surovin provází každé odvětví," dodala. Pro firmy je obtížné to kompenzovat novými dodavateli. Podle průzkumu DIHK dvě třetiny společností v srpnu přenesly zvýšení cen na straně producentů na své zákazníky. Dvě třetiny se také snaží najít nové dodavatele nebo přejít na alternativní materiály. Více než polovina společností se navíc snaží zvýšit své skladovací kapacity.

Ahk Service & Solutions ve Schwaigernu ve spolkové zemi Bádensko-Württembersko, střední rodinná společnost a výrobce pekařské technologie, v současné době jasně cítí problém s dodavatelským řetězcem. „Kvůli covidu klienti mnoho investic odložili a nyní je dohánějí,“ řekla manažerka společnosti Zarah Abendschön-Sawallová. Pořizování materiálu je podle ní drahé a obtížné, takže některé objednávky nelze zpracovat. Dodržování závazných slibů je velmi obtížné. Trhy veřejných zakázek jsou přetížené. Zarah Abendschön-Sawallová očekává, že nedostatek oceli a dalších surovin bude ještě nějakou dobu pokračovat. Vyvrcholení teprve přijde. V tuto chvíli je pro společnost neustálou výzvou koordinace nákupu, výroby a personálního plánování. Úzká místa dodávek se stávají překážkou hospodářského oživení. Ceny producentů podle OECD vzrostly v průměru o 12 procent. Světová ekonomika roste mnohem rychleji, než se před rokem očekávalo. Oživení je však nadále smíšené. Podle nedávné studie OECD to vytváří rizika - pro vyspělé i rozvíjející se ekonomiky.

Podle Marion Jansenové je nyní úkolem učinit dodavatelské řetězce odolnějšími. Ředitelka pro obchod a zemědělství v OECD zdůrazňuje, že krize ukázala, že při nákupu zdravotnického vybavení, masek a testovacích souprav byla zpočátku „příliš velká závislost na zahraničních producentech“. Závěr, že kvůli tomu vyrábět více ve vlastní zemi, však obecně není správný. Právě proto, že různé země byly schopné vyrábět různé materiály, bylo možné požadované zboží zpřístupnit celosvětově. Podle Marion Jansenové by se to nepodařilo, kdyby se každá země pokusila zvýšit produkci všech vzácných materiálů pro svůj vlastní domácí trh.

Kvůli koronové krizi se struktura obchodu změnila více než kdykoli předtím. Výroba nedrží krok s poptávkou. Proaktivní řízení rizik je nezbytné k prevenci úzkých míst a následným ztrátám výroby nebo prodeje. OECD za tímto účelem vyvinula interaktivní webový nástroj , se kterým mohou společnosti a političtí činitelé pracovat na zvýšení odolnosti dodavatelských řetězců. „Opatření se liší země od země,“ zdůraznila Marion Jansenová. „Neexistuje nic jako ´jedna velikost pro všechny´". Státy tak musí stanovit rámec svými příslušnými obchodními politikami.

SSL ČR

Ilustrační foto: DIHK

spinner