Kolem Prahy a Brna se zaplnila kapacita industriálních nemovitostí

Kolem Prahy a Brna se zaplnila kapacita industriálních nemovitostí

17.3. - Vliv pandemie, masivní rozvoj e-commerce, ale i částečný přesun zboží z dlouhodobě zavřených obchodů do skladů – to vše stojí za bezprecedentní situací, kdy kolem Prahy a Brna mizí poslední volné metry industriálních nemovitostí. Míra neobsazenosti kolem Prahy již klesla pod 2 %, v Brně pod 2,5 %. Celorepublikově pak pod 3,5 %, což je historicky nejnižší hodnota. Přitom ještě před rokem bylo například v okolí Brna dostupných více než 6 % z celkových průmyslových ploch.

„Aktuální tržní nájem nejkvalitnějších průmyslových nemovitostí kolem Prahy již v některých případech výrazně přesahuje 5 EUR, což je oproti situaci před 2 lety nárůst až o 40 %. Extrémně silná poptávka spolu s aktuální slabou nabídkou způsobuje, že ceny se logicky ženou nahoru, přičemž rychlé řešení je v nedohlednu,“ řekl Petr Narwa, Head of Consulting & Transaction Services v Prochazka & Partners, který se dlouhodobě věnuje korporátnímu poradenství pro klienty v oblasti industriálu.

Situace je podobná ve všech atraktivních lokalitách, tedy kolem Prahy, Brna a částečně i Plzně. Odlišná situace je ale nyní například v Ostravě, o čemž jsme informovali na začátku března. Tamní samospráva totiž podporuje rekultivace již nevyužívaných brownfieldů, na jejichž místech pak mohou vznikat moderní průmyslové parky. Aktuální poptávka je pak tažená zejména růstem zájmu o e-commerce, respektive o skladové a logistické služby.

„Speciálně Praha ve smyslu nedostatku průmyslových ploch trpí nejvíce. Na vše, co se aktuálně staví, se čeká fronta. Nedávno postavený průmyslový park na Kladensku byl obratem pronajat. Plánovaná výstavba kolem Prahy je nyní na úrovni 120 000 m2, i to ale nebude ve střednědobém horizontu stačit. Kdo tedy uvažuje o změně své skladovací kapacity, měl by to řešit s dostatečným předstihem a dívat se nejen na aktuální nabídku ale zejména na to, co se kde plánuje stavět,“ dodal Petr Narwa.

Vlastní výstavba či stěhování mimo velká města

Někteří nájemci již dokonce zvažují, že by si vlastní sklady postavili svépomocí, to je však speciálně v České republice běh na velmi dlouhou trať. I přes to, že samotnou výstavbu skladu lze zpravidla realizovat během 9 – 12 měsíců, celý proces od jeho prvního záměru – z velké části vinou zdlouhavých povolovacích procesů – zabere velmi dlouhou dobu, někdy i více než pět let. Navíc aktuálně roste jak cena za pozemky, tak i za stavební práce.

„Dalším trendem mezi nájemci je určitě zvažovaní nutnosti být v blízkosti nejžádanějších lokalit. Některé firmy tak zjišťují, že se jim může vyplatit využít výrazně nižších celkových nájemních nákladů oproti započítání vyšších nákladů na dopravu do vzdálenější, ne tolik atraktivní lokality. Výhodou pak také může být fakt, že kolem největších českých měst pro firmy přestává být výhodné nejen si sklad pronajímat, ale také do něj shánět pracovní sílu, jejíž mzdové nároky se stále zvyšují,“ popsal Petr Narwa aktuální uvažování zájemců o skladové plochy.

(lan)

Foto: Prochazka & Partners

spinner