19. listopadu 2015

V posledních týdnech je opět patrná vyšší aktivita migrantů v oblasti Calais. Jejich počet se zvýšil z 3000 na 6000 a s blížící se zimou se ještě více chtějí dostat do vysněné Anglie. Minulý týden na to upozornil generální tajemník Sdružení ČESMAD Bohemia Vojtěch Hromíř.
Po částečném zklidnění v září a na začátku října došlo k dalším incidentům. „Například 22. října nad ránem dokonce skupina asi 200 osob vnikla do chráněné zóny terminálu E a snažila se dostat do nákladových prostorů vozidel. Přítomní policisté a pracovníci bezpečnostní agentury silou nezasáhli, naopak se stáhli, takže řidičům nezbylo než se zavřít ve vozidlech a snažit se dostat z místa incidentu,“ uvedl Vojtěch Hromíř. Francouzská vláda posílila letos počet policistů a četnictva o 500 osob, avšak ani to není zřejmě dostačující. Česká republika prostřednictvím ministerstva zahraničních věcí a zastupitelského úřadu v Paříži již opakovaně apelovala na francouzské úřady a zaměstnanci konzulátu jednali v této oblasti. Řešení celé situace a odpovědnost za bezpečnost zůstává však na francouzském státu,“ uvedl Vojtěch Hromíř.
V případě konfliktu vždy kontaktovat policii
Pokud dojde k nějakému konfliktu nebo komplikacím s běženci, je podle něj třeba držet se následujícího postupu. Především je nutno vždy a ihned volat místní policii; bez zaznamenání incidentu pro francouzskou policii událost neexistuje. Stejně pak mohou nastat i potíže při vymáhání náhrady škody od pojišťoven a s následným řešením celého případu. Telefonní číslo na policii v Calais je 0033 321 469 856. Pokud je potřebná asistence konzulárního oddělení v Paříži, lze po-užít telefonní číslo 0033 607 764 394. Důležité je uvést při komunikaci základní údaje o řidiči, vozidle apod. Sdružení ČESMAD Bohemia také doporučuje seznámit se s informacemi vztahujícími se k možným pro-blémům na území Francie, které jsou k dispozici na stránkách zastupitelství v Paříži v rubrice Konzulární informace (a speciálně pod odkazy Právní informace a Pomoc v nouzi). „Budeme opět apelovat na francouzské orgány i prostřednictvím Mezinárodní unie silniční dopravy IRU, ale zklidnění situace v místě nemáme v rukou. Nezbývá, než aby řidiči v prvé řadě chránili své zdraví a bezpečí a dále pak svěřený náklad a vozidlo,“ upozornil Vojtěch Hromíř.
Doporučení české ambasády
Při pokusech o ilegální vstup do Velké Británie využívají běženci zejména nákladní vozidla, která jsou nucena zpomalit či zastavit. Vzhledem k tomu, že Velká Británie není členským státem schengenského prostoru, provádí se mezi ní a Francií stále systematická pasová a celní kontrola. Ještě na francouzském území kontrolu cestujících provádějí jak francouzské, tak i britské orgány. A za převoz nelegálních běženců hrozí sankce, upozornil koncem října na svých stránkách český zastupitelský úřad v Paříži. Řidiči se podle něj v hraničním pásmu dostávají do kontaktu s následujícími orgány: se Státní policií (Police nationale), respektive její složkou Pohraniční police (Police aux Frontie`res – DDPAF), Státním četnictvem (Gendarmerie nationale), Celní službou (Douane française) a Britskou pohraniční kontrolou (UK Border Force). V oblasti se nacházejí dva hraniční přechody, jeden v přístavu Calais, druhý před Eurotunelem v Coquelles. Francouzská podprefektura v Calais doporučuje podle české ambasády projíždět oblastí ve středu a ve čtvrtek v časných ranních hodinách, kdy počet vozidel bývá nižší. Mělo by se jet pokud možno plynule a bez zbytečných zastávek. Mapu průjezdnosti dálnic lze nalézt pod tímto odkazem: http://www.v-traffic.com/?….
Kontrolovat vozidlo ještě před příjezdem
Ještě před příjezdem do oblasti doporučuje český zastupitelský úřad především zkontrolovat vozidlo, zda se v něm nenachází cizí osoba, technicky vozidlo zabezpečit proti vniknutí cizích osob a zajistit přístupy do vozidla jednoduchou indikativní plombou. Navíc Ministerstvo vnitra Velké Británie vydalo rady řidičům kamionů, jak vozidlo zabezpečit a tím předejít placení pokut. Uvedeny jsou pod následující adresou: https://www.gov.uk/…-immigration. Řadu užitečných informací a odkazů lze také nalézt na webové stránce Ministerstva vnitra Velké Britá-nie: https://www.gov.uk/…n-and-advice.
Doporučuje se zde především, aby cestující průběžně udržovali kontakt se společností, která provozuje daný trajekt, respektive u které byly zakoupeny jízdenky do Eurotunelu. Z uvedené webové stránky je také přístupná interaktivní mapa přístavů spojujících Francii a Velkou Británii, kde lze vyhledávat alternativní trasy: http://maps.dft.gov.uk/…n/index.html. K vyhledávání alternativních tras slouží i některé komerční mobilní aplikace (například BF Intelligence). Bezprostředně před vjezdem do prostoru vymezeného pro pohraniční kontrolu je podle české ambasády nutná důkladná vizuální kontrola vozidla, a to včetně podvozku. Pokud řidič zjistí přítomnost cizích osob či porušení plomb, měl by ještě před tím, než se podrobí kontrole, sám upozornit na zjištěné skutečnosti pohraniční orgány. Český zastupitelský úřad rovněž upozornil, že francouzská policie se na místo dostavuje zásadně jen v případech, kdy hrozí bezprostřední nebezpečí nebo když došlo ke zranění osob.
Při komunikaci je třeba oznámit jméno a příjmení řidiče, typ a barvu vozidla, jeho SPZ a lokalizovat polohu vozidla (zda směřuje k přístavu nebo k Eurotunelu, označení silnice, případně směr jízdy na dálnici, nápadný orientační bod v blízkosti apod.). Použít lze jednotnou evropskou tísňovou linku 112 (která umožňuje určení polohy volajícího a je zdarma) nebo čísla: +33 3 21 19 13 17 (Policejní komisařství v Calais), +33 3 21 96 74 17 (Četnická stanice v Calais) či +33 6 07 76 43 94 (stálá konzulární služba Velvyslanectví ČR v Paříži). V případě, že vznikly materiální škody, doporučuje ambasáda řidiči nahlásit událost osobně na nejbližší stanici policie či četnictva. Konzulární služba v těchto případech pomáhá při vyhledání adresy této úřadovny a dále poskytuje pomoc při tlumočení během sepisování protokolu.
(lan)