​Profesionální řidiči jedoucí do ciziny mají na testech přednost

​Profesionální řidiči jedoucí do ciziny mají na testech přednost

15.3. - Profesionální řidiči, kteří pojedou do zahraničí a mají na řidičském průkazu kód 95, mohou přijít na testování na nákazu koronavirem bez objednání. Na twitteru to uvedli zástupci Chytré karantény. Podle nich jde o dohodu mezi ministerstvy zdravotnictví, průmyslu a obchodu a dopravy a Sdružením ČESMAD Bohemia. Testovací kapacity jsou v poslední době zahlceny jednak kvůli kontrolám na hranicích a také povinnému testování ve firmách.

Některé firmy totiž posílají testovat své zaměstnance do odběrových míst pro veřejnost, což pak snižuje dostupnost volných termínů. Ministr zdravotnictví Jan Blatný včera zopakoval, že testování zaměstnanců firem nemá směřovat na odběrová místa pro veřejnost. Doporučuje buď samotest, nebo má firma uzavřít smlouvu s praktickým lékařem.

Kamionoví dopravci se na stát obrátili také s požadavkem, aby řidiči měli možnost častějších koronavirových testů hrazených státem. Požadovali také přístup k testům pro šoféry s čerstvě prodělanou nákazou. Důvodem jsou přetrvávající problémy při cestách do Německa.

Německo od poloviny února považuje Česko za oblast s vysokým výskytem mutací koronaviru. Na hranicích proto zavedlo přísné kontroly, kvůli kterým se v posledních dnech tvoří na některých úsecích i mnohakilometrové kolony. Už dříve dopravci označili německé restrikce vůči kamionům za nesmyslné, protože řidiči podle nich nejsou rizikem.

Podle zástupců Chytré karantény budou moci nyní řidiči, kteří mají v řidičském průkazu kód 95, což znamená profesní způsobilost řidiče pro práci v Evropské unii, na test bez objednání. "Budou mít na testovacích místech přednost," uvedli včera na twitteru.

Antigenní testy jsou pro občany se zdravotním pojištěním v Česku nyní poskytovány zdarma jednou za tři dny, pokud neprodělali nemoc covid-19 v předchozích 90 dnech. Německo přitom vyžaduje potvrzení o negativním testu, který nebude starší než 48 hodin.

(čtk)

Foto: Spolkové ministerstvo vnitra

spinner