Před plánovaným zdražením roční dálniční známky se zvýšil její prodej

Před plánovaným zdražením roční dálniční známky se zvýšil její prodej

20.2. - Loni v prosinci a letos v únoru se zvýšil počet prodaných dálničních známek. Vyplývá to z informací státního podniku Cendis, který prodej dálničních známek spravuje. V prosinci, kdy si lidé ještě mohli podle zákona odložit dobu začátku platnosti známky až o 90 dní, podnik zaznamenal více než dvojnásobný meziroční nárůst ze 163 200 na 354 173 prodaných ročních elektronických dálničních známek. V roce 2022 prodej meziročně vzrostl téměř o 23 procent. Od 1. ledna byla s novelou zákona o pozemních komunikacích doba odložení platnosti snížena z 90 na 30 dní.

V době od 1. do 18. února, kdy si lidé znovu mohli odložit platnost dálniční známky na dobu po zdražení roční dálniční známky stejně jako v prosinci, vzrostl počet prodaných známek už jen o 2748 na 283 297 prodaných ročních známek. Podle mluvčí podniku Cendis Radky Nastoupilové se souvislost vyššího prodeje a zdražení roční dálniční známky nedá číselně prokázat.

Předčasný nákup roční dálniční známky do konce února se kvůli možnosti odložení platnosti o 30 dnů vyplatí těm, kterým platnost známky skončí v březnu. Při přepočtu ceny ročního kuponu na den se předčasný nákup známky pro auta se spalovacím motorem poslední den v únoru s odložením platnosti vyplatí v různé míře všem s končící platností známky do začátku srpna. Cena stávající roční známky vychází na zhruba čtyři koruny na den, od 1. března to bude přibližně šest korun na den.

Aktuálně podle vládního nařízení stojí roční dálniční známka 1500 korun, třicetidenní 440 korun a desetidenní 310 korun. Od 1. března se oficiální cena zvýší na 2300 korun za roční dálniční známku, třicetidenní a desetidenní známky se naopak sníží na 430 a 270 korun. Přibude jednodenní dálniční stránka za 200 korun.

Vozy s pohonem na biometan nebo zemní plyn budou od 1. března platit cenu známek se stávající slevou 50 procent. Pro hybridní vozidla bude platit 75procentní sleva. Elektromobily a vozy s vodíkovým pohonem jsou pořád osvobozeny od poplatků, nicméně podle včerejšího vyjádření ministra dopravy Martina Kupky (ODS) by se do budoucna tato úleva měla snížit.

Martin Kupka včera při návštěvě Františkových Lázní na Chebsku také řekl, že zdražení roční známky o více než polovinu bylo nevyhnutelné. Česko totiž deset let nezvyšovalo cenu roční dálniční známky o inflaci. V budoucnu by se cena dálničních známek měla zvyšovat v závislosti na inflaci, dodal.

(čtk)

Foto: Ředitelství silnic a dálnic ČR - dálnice D8 v noci

spinner