Některá města v Ústeckém kraji investují do zvýšení parkovacích kapacit

Některá města v Ústeckém kraji investují do zvýšení parkovacích kapacit

15.4. - Větší i menší města v Ústeckém kraji se potýkají s nedostatkem parkovacích míst. Zejména obyvatelé sídlišť se setkávají s tím, že po příjezdu z práce hledají místo i desítky minut. V hustých zástavbách, kde se ke každému vchodu v minulosti postavilo jen několik míst, parkují i stovky metrů od bydliště, zjistila ČTK. Dřív měla průměrná rodina auto spíše výjimečně, dnes mají domácnosti i tři vozy. Litvínov na Mostecku plánuje, že počet parkovacích míst zvýší. Letos začne s výstavbou u Scholy Humanitas za 10,5 milionu korun.

Město předpokládá, že bude parkoviště budovat asi 25 týdnů. Přesný počet míst zatím starosta Karel Rosenbaum neměl k dispozici, ale Na Osadě podle něj vznikne 83 stání za osm milionů korun. Samospráva připravuje projekt i na parkoviště naproti komunitnímu domu, zvanému koldom, se 120 místy. Radnice předpokládá, že stavba vyjde na 15 milionů korun.

Chomutov podle mluvčí Zuzany Vavřínové nedostatek parkovacích míst nepociťuje. "Pokud není možné v nějaké ulici zaparkovat, obvykle se to podaří někde poblíž v docházkové vzdálenosti od bydlišť," řekla mluvčí. Ve městě je 12.667 míst, z nich je 336 vyhrazených pro handicapované. "Současný počet míst je v podstatě adekvátní počtu vozů. Nejvíce zaplněné ulice parkujícími vozy jsou pravděpodobně v oblasti Horní Vsi," doplnila Zuzana Vavřínová. Podotkla, že nejméně míst je na sídlištích. Město plánuje zvýšení parkovacích kapacit ve Školní ulici. Během opravy ulice počítá se vznikem 29 stání.

Krajské město Ústí nad Labem se potýká s nedostatečným počtem parkovacích míst na celém svém území. Problémy jsou na sídlištích, v centru města i mezi bytovými domy. Magistrát zadal zpracování průzkumu po ucelených částech města, ze kterého vzejdou opatření, jak možnosti parkování v jednotlivých lokalitách zvýšit. Loni ve městě podle mluvčí Romany Macové přibylo 99 míst na parkovišti pod Větruší, letos a příští rok přibude asi 100 stání na Severní Terase. Město s výdaji zhruba 3,343 miliardy korun má letos na rozvoj parkování vyčleněný jeden milion korun.

Děčín eviduje 8666 parkovacích míst vyznačených vodorovným nebo svislým dopravním značením. "Obecně platí, že největší problémy s parkováním jsou na sídlištích," sdělil mluvčí radnice Luděk Stínil. Samospráva připravuje zakázku na zpracování studie dopravy. Jejím výstupem bude i bilance poptávky a nabídky po parkování pro jednotlivé kategorie parkujících, jako jsou rezidenti či návštěvníci, včetně současného stavu a výhledu.

Zajistit parkování pro všechny je podle náměstka primátora Ondřeje Smíška nereálné. "Každá domácnost má často více než jedno auto, a navíc chtějí mít všichni vůz zaparkovaný pod oknem svého bytu," řekl politik, který vytvořil pracovní skupinu pro hledání možností, jak počet parkovacích míst zvýšit. Letos město plánuje vybudování parkoviště v Březinách, kde vznikne více než 80 míst. Samospráva připravuje i parkovací domy.

(čtk)

Foto: Statutární město Ústí nad Labem - parkoviště pod Větruší

spinner