Mercedes-Benz Trucks obhájil po jednadvacáté první pozici na českém trhu

Mercedes-Benz Trucks obhájil po jednadvacáté první pozici na českém trhu

Společnost Mercedes-Benz Trucks obhájila po jednadvacáté v řadě celkové prvenství v prodeji nákladních automobilů nad šest tun celkové hmotnosti v České republice. Podrobné výsledky přiblížili na konci února zástupci značky na tiskové konferenci v Praze.

Celkově bylo loni ČR nově registrováno 8.563 nákladních automobilů (o necelých 300 vozidel více než v roce 2021), z nich bylo 1 795 značky Mercedes-Benz s celkovou hmotností nad šest tun. Mercedes-Benz Trucks tím dosáhl opět prvního místa mezi dovozci a výrobci nákladních vozů. Navíc oproti předchozímu roku výrazně zvýšil svůj podíl na českém trhu - z 18,4 na 21 procent.

V oblasti poprodejních služeb pracuje české zastoupení značky s vozovým parkem, který čítá přibližně 22 500 vozidel. Autorizovanou síť navštěvuje více než polovina tohoto počtu, asi 14 000 vozidel, které v roce 2022 přinesly do značkové sítě okolo 40 000 servisních zakázek, 270 000 hodin práce servisů a 800 milionů Kč v obratu náhradních dílů. V České republice se o vozový park stará 20 autorizovaných servisů, které zaměstnávají 240 mechaniků. ¨“Stále se snažíme naše služby zkvalitňovat a proto průběžně hledáme další zaměstnance. Jsme připraveni si nové zaměstnance vzdělávat sami, a proto jsme navázali kontakty s řadou odborných škol a učilišť v celé České republice, ve kterých hledáme budoucí mechaniky a další odborníky do našich servisů,“ uvedli zástupci společnosti.

Rozvoj digitalizace

Jedna z cest zefektivňování servisní práce a podpory pro zákazníky je vyšší míra digitalizace. Zástupci Mercedes-Benz Trucks ČR předpokládají, že v blízké budoucnosti bude většina vozidel sledována on-line. „Naše telematická platforma FleetBoard neslouží jen ke sledování pozice a provozu vozidel a k přenosu zakázek, ale je využívána i ke sdílení dat z vozidel se servisní sítí. „Máme 3200 vozidel s aktivní servisní smlouvou, o která pečuje náš servis a zákazníci mají zajištěny transparentní a předvídatelné servisní náklady. Přes 2000 vozidel využívá službu Uptime, která zajišťuje on-line spojení mezi vozidlem, správou vozového parku a domovským servisem a umožňuje jednak plánovat potřebné servisní práce, jednak je sdružovat tak, aby vozidlo navštěvovalo servis co nejméně, a zároveň v některých případech dokáže předcházet poruchám na cestě,“ uvedli zástupci společnosti.

Z Mercedes-Benz Trucks ČR bude Daimler Truck ČR

Na tiskové konferenci také zaznělo, že v souladu s koncernovou politikou a s ohledem na dohodu koncernu Daimler Truck AG se společností Mercedes-Benz Group, která vlastní práva ke značce Mercedes-Benz, se k 30. červnu letošního roku přejmenuje dovozce nákladních vozidel pro ČR na Daimler Truck Česká republika, s. r. o. Na předmětu dovozu, produktech ani službách se nic nemění. Komunikace, týkající se produktů, bude nadále vedena v rámci značek Mercedes-Benz a Fuso.

Centrum ve Velkém Týnci

Budování a zvyšování kapacity servisní sítě nákladních vozidel značek Mercedes-Benz a Fuso pokračuje na Moravě. V červnu 2022 byl položen základní kámen nového prodejního a servisního centra u obce Velký Týnec na kraji Olomouce.

Celková rozloha areálu je přes 52000 m2. Zastavěná plocha je 36 000 m2 včetně venkovních zpevněných ploch a komunikací. Ostatní plochy areálu budou zelené. Vlastní plocha staveb se v této etapě pohybuje okolo 2000 m2, podlahové plochy po započtení patra budovy činí cca 2700 m2. V této fázi bude postavená zatím první polovina servisu z celého projektu, na který je vydáno stavební povolení. V servisu bude 10 servisních pracovišť, částečně se zvedáky nebo montážními jámami, a 2 diagnostická pracoviště.

„Zaměstnance jsme začali aktivně hledat již od loňského léta a díky tomu máme již prakticky všechna potřebná pracovní místa obsazena. Nový tým už jsme začali připravovat na zahájení provozu. V současné době již probíhá školení nových zaměstnanců, a to především v našem domovském areálu v Praze 5 – Stodůlkách,“ uvedli zástupci značky.

Servis bude vybaven na veškeré běžné opravárenské a údržbové práce. Bude zajišťovat i asistenční 24hodinovou službu. Pro opravy na cestě nebo u zákazníků budou sloužit mobilní servisní vozidla. Specialitou je i mobilní pneuservis, který může pracovat jak v areálu, tak je schopný provádět přezouvání kol nebo opravy přímo u zákazníků nebo jinde.

Servisní a prodejní středisko Croy Bravantice

Společnost Croy je jedním z autorizovaných zástupců a opravců nákladních vozidel značky Mercedes-Benz i Fuso, dovozcem speciálních vozidel Mercedes-Benz Unimog a také zástupcem a dovozcem speciálních nástaveb a zařízení řady značek, jako je například Faun, Schmidt, Mulag a další. Poblíž sjezdu z dálnice u Bravantic nedaleko Ostravy je již postaveno a zahajuje zkušební provoz nové servisní a prodejní centrum této firmy, které bude zajišťovat prodej a servis zmíněných vozidel a nástaveb pro moravský region. Stavba byla zahájena koncem roku 2021.

Založení Daimler Truck and Bus Slovakia

Tak jako se rozdělil dovozce vozidel v ČR na dovozce osobních a dodávkových vozů a dovozce nákladních vozů, i na Slovensku se z dosavadní společnosti Mercedes-Benz Slovakia vyčlenila nová společnost Daimler Truck and Bus Slovakia, s. r. o., která bude novým dovozcem portfolia produktů koncernu Daimler Truck AG na Slovensku. Organizačně jde o nově založenou samostatnou firmu, která je ale prostřednictvím managementu propojena s českým dovozcem Mercedes-Benz Trucks ČR. Již nyní probíhá spolupráce mezi českou a slovenskou společností na úrovni spojování některých činností, jako například školení personálu, logistiky náhradních dílů nebo některých administrativních a účetních prací.

V roce 2023 začne v průmyslové zóně u Sence stavba nového sídla tohoto slovenského dovozce včetně prodejního a servisního zázemí.

(lan)

Foto: Mercedes-Benz Trucks

spinner