​ČESMAD Bohemia: Francouzské násilnosti ohrožují české dopravce

​ČESMAD Bohemia: Francouzské násilnosti ohrožují české dopravce

30.1. - Protesty francouzských zemědělců neustávají a jejich součástí se bohužel stávají i násilné akce vůči zahraničním kamionům převážejícím zemědělskou produkci. Byla už napadena i česká vozidla, ze kterých bylo vyházeno, znehodnoceno i ukradeno zboží, nafta z nádrží, došlo i na poškození pneumatik. Uvedlo to včera Sdružení ČESMAD Bohemia.

„Vyzvali jsme okamžitě ministra Martina Kupku k intervenci vůči francouzským partnerům, do nichž se zapojili i další čeští politici. Nutno ale konstatovat, že věc mají v rukou plně Francouzi a iniciativa je bohužel spíše na straně protestujících než na straně policie. ČESMAD Bohemia se společně s Mezinárodní unií silniční dopravy IRU obrací na Evropskou komisi i přímo francouzskou vládu, aby přijala okamžitá preventivní opatření, která by usnadnila volný pohyb zboží tím, že umožní nerušený přístup ke klíčovým obchodním trasám, a aby řidičům zaručila dostatečnou bezpečnost. Rovněž požadujeme, aby členské státy poskytovaly dostatek transparentních informací o přístupu na dálnice,“ uvedl mluvčí sdružení Martin Felix.

Dokud se farmáři nedohodnou s francouzskou vládou na ukončení blokád a protestů, nelze cestu do Francie doporučit, neboť francouzské pořádkové síly zatím nejsou zárukou nastolení pořádku a ochrany soukromého vlastnictví, upozornil Martin Felix.

(lan)

Ilustrační foto: Pixabay

spinner