9.1. – Správa železnic chce získat územní rozhodnutí na modernizaci železničního uzlu Česká Třebová. Účastníci řízení se nyní mohou seznámit s podklady pro rozhodnutí. Stavět by se pak mělo začít koncem roku 2023 a práce potrvají 68 měsíců. Stavba bude největší ucelenou modernizací železničního uzlu v síti Správy železnic, náklady se odhadují na 10,4 miliardy korun.
Železniční doprava
7.1. – Železniční dopravci se chystají na další vlnu pandemie. České dráhy mají připraveny plány pro případ rychlého šíření nové varianty koronaviru omikron. K případným omezením přistoupí až v situaci, kdy jim nemoc vyřadí zhruba 1500 provozních zaměstnanců, tedy kolem 15 procent z celkového počtu. Rušení linek je podle dopravce až poslední krizovou možností. V celé společnosti osobního dopravce, včetně mimoprovozních zaměstnanců, nyní kvůli nemocem není v práci zhruba 900 lidí. Scénáře pro řešení krize má připraveny i RegioJet, chce postupovat podobně jako v minulosti.
6.1. – Správa železnic plánuje zahájit stavbu 65 kilometrů dlouhé vysokorychlostní trati Moravská brána z Prosenic na Přerovsku do Ostravy v roce 2025, její stavba zabere zhruba čtyři roky. Maximální rychlost vlakových souprav po nové trati bude 320 kilometrů za hodinu. Správa železnic už uzavřela smlouvy na zpracování dokumentací pro územní rozhodnutí na dva stavební úseky vysokorychlostní trati Moravská brána, sdělil mluvčí Správy železnic Dušan Gavenda. Odhadované náklady na stavbu vysokorychlostní trati Moravská brána nebyly zatím zveřejněny.
5.1. – Společnost Railpool, jedna z předních evropských společností v oblasti pronájmu kolejových vozidel v Evropě, a Siemens Mobility podepsaly na přelomu roku rámcovou smlouvu na dodávku 100 lokomotiv. Při podpisu smlouvy bylo objednáno prvních 70 lokomotiv. Různé varianty lokomotiv budou využívány na různých evropských železničních koridorech (sever-jih a východ-západ) a mohou být provozovány až v 18 zemích. Společnost Railpool si již dříve objednala 20 lokomotiv Vectron MS od společnosti Siemens Mobility.
5.1. – I když v loňském roce vzrostl počet mimořádných událostí na drahách o čtyři procenta, počet usmrcených osob klesl o 16 procent. Rok 2021 se tak podle statistik Drážní inspekce stal rokem s nejméně mrtvými osobami na drahách od vzniku Drážní inspekce, tedy od roku 2003. Uvedl to mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal.
Český nákladní dopravce Rail Cargo Carrier – Czech Republic, patřící do rakouské skupiny ÖBB, se stal prvním soukromým provozovatelem lokomotivy EffiShunter 1000M v České republice. Dodávka lokomotivy provozovateli probíhá za spolupráce se společností Unicredit Leasing Česká republika, která je majitelem lokomotivy a lokomotivu dlouhodobě společnosti RCC CZ pronajímá.
4.1. – V Evropském roce železnice 2021 se železniční průmysl v EU trochu semknul, aniž by skutečně překonal rozdělující aspekty. K tomuto smíšenému závěru dospěla dopravní asociace Allianz pro Schiene při hodnocení uplynulého Evropského roku železnice. Dirk Flege, výkonný ředitel aliance, uvedl: „Evropský rok končí pokrokem v oblasti rychlých spojů, nočních vlaků a investic do sítí. Vnitrostátní hranice v EU však stále tvoří hlavní překážky na trati. Cestování vlakem přes hranice by mělo a mohlo být mnohem jednodušší – jak pro osobní, tak pro nákladní dopravu.“ „Evropský rok železnic nestačí k odstranění nesourodosti. Pokud má budoucnost patřit železnici šetrné ke klimatu, musí EU vyhlásit desetiletí železnice,“ dodal Dirk Flege.
31.12. – Další zvýšení bezpečnosti na železnici, možnost obce iniciovat řízení o odstranění vraku z veřejně přístupné účelové komunikace, zpřísnění postihu za odmítnutí nízkorychlostního kontrolního vážení či boční odstup při předjíždění cyklistů. To jsou některé z legislativních změn, které přinese rok 2022, o nichž informovalo Ministerstvo dopravy.
29.12. – Navýšení traťové rychlosti až na 140 km/h, kompletní rekonstrukce stanice Praha – Radotín a výstavba dalšího čtyřkolejného úseku. To jsou jen některé z přínosů stavby modernizace tratě Praha-Smíchov – Praha-Černošice. Hotovo bude na konci roku 2022. Uvedl to ministr dopravy Martin Kupka při kontrolním dni na stavbě.
28.12. – Dokončení 92 kilometrů zmodernizovaných tratí, zahájení a pokračování modernizací a rekonstrukcí tratí i stanic, další kroky v přípravě výstavby prvních úseků VRT nebo rekonstrukce a opravy nádražních budov s důrazem na jejich bezbariérovost. To je právě končící rok z pohledu Správy železnic. Manažer infrastruktury v roce 2021 hospodařil s rekordním rozpočtem 60 miliard korun, z něhož 37 miliard bylo určeno na investice.