31.8. – S integrací UTI-Group jde dánský logistický koncern DSV rychleji kupředu než se očekávalo. Pět měsíců po převzetí se mohl deficit UTI neutralizovat. Řekl to šéf DSV J. B. Andersen počátkem srpna při předložení pololetní bilance. Byl rovněž spokojen s pokrokem ve společném řízení útvarů a systémů IT. Současný celkový stav pracovníků k řízení je 44 tisíc. Před převzetím UTI měl DSV 22 600 zaměstnanců.
Spedice, logistika
30.8. – Poskytovatel logistických služeb DB Schenker obdržel v Turecku od svého významného zákazníka společnosti Eastman ocenění Supplier Excellence Program za inovaci unikátního softwarového řešení, které slouží ke štítkování zboží.
30.8. – Poskytovatel logistických služeb a informačních technologií cargo-partner investuje tři miliony € do rozšíření svého logistického centra ve slovenské Dunajské Strede na více než 22 tisíc paletových míst. Přímé napojení na kontejnerový terminál nabízí možnosti systému cross-dock pro kombinovanou dopravu do Hamburku, Bremerhavenu, Koperu a Rijeky.
Silnou investiční a stavební aktivitu i rostoucí poptávku po průmyslových nemovitostech hlásí za první pololetí letošního roku developeři na českém trhu. Nejvíce se staví v Plzeňském kraji a v okolí hlavního města Prahy. Vzhledem k tomu, že ve výstavbě je aktuálně dalších téměř půl milionu metrů čtverečních, nabídka průmyslových prostor se podle odhadů odborníků velmi rychle přiblíží k hranici šesti milionů metrů čtverečních.
Bezpečnost. Slovo, které dnes doslova hýbe světem a svět skladování nevyjímaje. Ty tam jsou časy, kdy skladový areál stačilo obehnat dostatečně vysokým a pevným plotem a uskladněné zboží bylo v bezpečí. Spolu s hodnotou zboží pochopitelně roste i jeho ochrana a snaha všech článků přepravního řetězce zabezpečit je nejen proti poškození, ale především proti krádeži či ztrátě.
26.8. – Masivní nadbytek přepravních kapacit zatěžuje cargo aktivity největší evropské nákladní letecké společnosti. Nabídka přepravního prostoru rostla rychleji než nabídka, uvádí se v bilanční zprávě německého koncernu za první pololetí letošního roku.
26.8. – Téměř každá druhá firma v Rakousku začala plánovat nebo zavádět digitální agendu. Vyplývá to z aktuálního průzkumu americké IT společnosti CSC. Ve srovnání s loňským rokem (42 procent) to představuje nárůst o více než pět procent. Vázne ovšem proces digitalizace, upozorňuje ředitel CSC pro Rakousko, východní Evropu a Turecko Dietmar Kotras s tím, že tempo se naopak celosvětově výrazně urychluje.
23.8. – Logistický koncern Fiege rozšiřuje síť poboček v severním Německu. V Burgwedelu vznikne na pozemku o rozloze 75 tisíc metrů čtverečních zastoupení pro Hannover, které by mohlo zaměstnat 200 až 400 nových pracovníků. V hannoverském regionu provozuje Fiege v současné době dvě cenra – v Langenhagenu a Lehrte (asi 400 zaměstnanců, 65 tisíc metrů čtverečních skladových ploch). V Burgwedelu bude k dispozici přibližně 40 tisíc metrů čtverečních skladových ploch, další čtyři tisíce metrů čtverečních dostane administrativa. Podnik do centra investuje 35 milionů €. Další stavební fáze má následovat v prvním čtvrtletí příštího roku.
Počátkem roku 1986 začala na Vysoké škole ekonomické v Praze řádná výuka problematiky mezinárodní přepravy a zasílatelství (MPZ) organizovaná tehdejší Katedrou ekonomiky dopravy a spojů (KEDS). Do té doby byla o této problematice jen krátká zmínka v kurzu ekonomiky dopravy, který vedl doc. Milan Ehrenberger.Pravdou je, že počátečním impulsem k zavedení relativně samostatné výuky byl můj příchod na Katedru ekonomiky dopravy a spojů, kam jsem se „vrátil“ ze svého působení v podniku pro námořní dopravu a mezinárodní zasilatelství Čechofracht.
Slovenská skupina Budamar Logistics patří na Slovensku k lídrům trhu v oblasti mezinárodní spedice a logistiky. Většinu zákazníků tvoří průmyslové podniky ze Slovenska a dalších středoevropských zemí. Před několika dny oznámila svůj úmysl rozšířit své podnikání na Balkán a výrazně se angažovat i v oblasti železniční dopravy. Více nám řekl předseda představenstva této společnosti Peter Malec.