19.2. – Objem nákladu odbaveného v nizozemském přístavu Rotterdam se loni zvýšil o 1,3 procenta na 467 milionů tun, zejména díky silnému růstu kontejnerové přepravy. Rotterdam je největším evropským přístavem a významným bodem pro tranzit komodit a průmyslového zboží.
Námořní doprava
Koncern A. P. Møller – Maersk v polovině ledna oznámil záměr vytvořit společný podnik pro poskytování vysoce efektivních a zabezpečených systémů pro globální obchod na technologické bázi distribuovaných databází blockchain. Nová firma bude nabízet společně vyvinutou platformu pro digitalizovaný globální obchod vystavěnou na otevřených standardech a vhodnou pro celosvětové využití. Hlavní důraz bude kladen na transparentnost a jednoduchost v pohybu zboží přes hranice a obchodní zóny.
SPEDICE
Mezinárodní federace spedičních svazů – FIATA
VÝZVA K ÚČASTI NA PŘÍPRAVĚ INDEXŮ LOGISTICKÉ VÝKONNOSTI (LPI)
12.2. – NÁMOŘNÍ DOPRAVA – Managementy tří největších námořních přístavů Francie – Le Havre, Dunquerque a Marseille – jsou s loňským rokem spokojeny. „Haropa“, svazek přístavů Le Havre, Rouen a Paříž, zaznamenal růst o 6 procent při dosaženém překladu 92,2 milionu tun. Dunquerque se dostal po deseti letech přes hranici 50 milionů tun a Marseille při překladu 80,6 milionu tun zůstal jen 0,4 % za loňským výsledkem a dosáhl této stability. V Marseille se snížila množství tekutých hromadných substrátů všeobecně o pět procent a import ropy o 14 procent. Pozitivní vývoj se týkal všech oblastí kromě suchého hromadného zboží. Objem přepraveného tekutého zboží vzrostl o 5 % na 49,7 milionu tun, protože řada rafinerií zakončila své rekonstrukce a obnovený provoz se odrazil ve zvýšení importu ropy o 18 % na 28 milionů tun. Loňský rok byl mimořádným i pro kontejnery a dopravu Ro-Ro. Překládaly se tři miliony TEU, tedy o 14 % více než v roce předchozím. V rámci toho se zvýšil překlad kontejnerů z velkých plavidel z Dálného východu o 39 %.
8.2. – LETECKÁ DOPRAVA - Cargojet létá s nákladem z Kanady do Kolína nad Rýnem. Kanadská nákladní letecká společnost Cargojet zavedla od 1. února nové spojení mezi domácím letištěm Toronto-Hamilton a letištěm Köln/Bonn v Německu. Dvakrát v týdnu bude na trase létat Boeing 767-Frachter, který dokáže přepravit kolem 60 tun nákladu. Cargojet tak vytváří náhradu za své zastavené lety pro Air Canada do Frankfurtu loni na podzim. Z Toronta-Hamiltonu nabízí Cargojet návazné lety do Jižní Ameriky.
6.2. – Přední ekologické organizace a zástupci globální námořní přepravy se vyslovili pro zavedení plošného zákazu přepravy lodního paliva, které nebude vyhovovat zpřísněným emisním normám (podíl max. 0,5 procenta SO2 – oxidu siřičitého – v palivu), jež vstoupí v platnost v roce 2020.
25.1. – V loňském roce odbavil přístav Rotterdam téměř 30 tisíc námořních lodí – přesněji 29 646 jednotek, což je o více než 600 více než v předchozím roce (29 022 námořních lodí). Počet nebezpečných incidentů přitom meziročně klesl ze 159 na 122.
24.1. – V rámci nového ekologického cíle skupiny Deutsche Bahn se DB Schenker zavázal snížit emise skleníkových plynů do roku 2030 minimálně o 40 procent ve srovnání s rokem 2006. Cílem celé skupiny je pak snížení emisí uhlíku o polovinu.
18.1. – Podpis společného prohlášení v oblasti nejdůležitějších dopravních investic na slovensko-polském pohraničí završil setkání ministra dopravy a výstavby Slovenska Arpáda Érseka a polského ministra infrastruktury Andrzeje Adamczyka tento týden v polském Živci. Ministři v prohlášení potvrdili potřebu pokračovat v přípravě výstavby dálnice D3 na slovenské straně a rychlostní silnice S1 v Polsku v rámci baltsko – jaderského koridoru. Obě strany tyto silniční propojení považují za klíčové tranzitní spojnice, jakož i rychlostní silnici R4 na východě Slovenska, která navazuje na polskou S19.
LOGISTIKA
Evropská logistická asociace – ELA
LOGY CONFERENCE V HELSINKÁCH 8. A 9. ÚNORA 2018