16.7. – Z brněnského letiště se od října začne létat do Milána. Pravidelnou linku bude dvakrát týdně provozovat letecká společnost Ryanair. V tiskové zprávě to dnes uvedla mluvčí kraje Monika Brindzáková.
Letecká doprava
13.7. – Zájem o leteckou dopravu na Slovensku se v letošním roce zvyšuje. Dvě největší letiště v zemi, v Bratislavě a v Košicích, za pololetí odbavila více cestujících než loni. Vyplývá to z údajů, které letiště zveřejnila. Mluvčí bratislavského letiště M. R. Štefánika Veronika Ševčíková řekla, že letiště letos očekává nový rekord v charterové dopravě, kterou využívají hlavně klienti cestovních kanceláří.
12.7. – Letecká společnost easyJet zavede od podzimu novou pravidelnou linku mezi Prahou a Belfastem, hlavním městem Severního Irska. Nové spojení bude v provozu od 29. října, tedy od začátku zimního letového řádu. Britský dopravce to včera oznámil v tiskové zprávě. Dopravce očekává, že během sezóny přepraví na lince 11 100 cestujících.
11.7. – Americký výrobce letecké techniky Boeing získal v prvním pololetí zakázky na 460 letadel. Včerejší sdělení podniku znamená, že Boeing výrazně překonal svého evropského konkurenta Airbus, který obdržel objednávky pouze na 206 letadel.
10.7. – Společnost East Bohemian Airport (EBA), která provozuje pardubické civilní letiště, odbavila minulý rok více než 88 tisíc cestujících. Ve srovnání s rokem 2016 to představovalo nárůst asi o 58 tisíc pasažérů, tedy téměř trojnásobek oproti roku 2016. Zvýšil se rovněž objem nákladní dopravy, ze 142 na 265 tun, uvedla společnost ve výroční zprávě. I tak loni firma skončila ve ztrátě 5,22 milionu Kč, což je zhruba o 5,5 milionu Kč lepší výsledek než v roce 2016. Čistý obrat se meziročně zvýšil ze 48 na 73 milionů Kč.
9.7. – Bezpečnostní složky společně s Českým Aeroholdingem dokončily vládní projekt, jehož cílem bylo zvyšování bezpečnosti na Letišti Václava Havla v Praze. Na letišti tak byla vybudována řada zařízení k rozpoznávání podezřelých cestujících i nákladů. Investice se v rámci tříletého projektu vyšplhaly na 123,7 milionu Kč. Vyplývá to z materiálu o projektu, který zítra vyhodnotí vláda.
4.7. – Letecká společnost Emirates přidává u příležitosti osmého výročí prvního leteckého spojení mezi Prahou a Dubají druhý denní let. Linku bude obsluhovat Boeing 777–300ER s kapacitou 360 míst, čímž vzroste kapacita přepravených cestujících do České republiky o 262 800 míst ročně.
2.7. – Nákladní divize společnosti Emirates, Emirates SkyCargo, přidá ve čtvrtek 5. července do sítě svých nákladních destinací Santiago de Chile. Santiago de Chile bude po brazilských městech Rio de Janiero, Sao Paulo a Viracopos, argentinském Buenos Aires a paraguajském Ciudad del Este již šestou nákladní destinací pro Emirates SkyCargo v Jižní Americe. Boeing 777–200LR, který bude tuto nákladní trasu obsluhovat, disponuje přepravní kapacitou 15 tun.
2.7. – Letiště Praha od včerejška zpřísnilo podmínky pro parkování osobních vozidel. Hlavní změnou je omezení parkování na místech expresního stání pouze jednou během 24 hodin. Zároveň se zvýšila cena za krátkodobé parkování z 50 korun na 60 Kč. Oznámila to mluvčí letiště Marika Janoušková. Už dříve o změnách informoval český denní tisk, podle kterého jsou změny komplikací především pro řidiče vozů Uber a dalších přepravních služeb.
29.6. – LOGISTIKA – DB Schenker: v Berlíně začne projekt elektrických nákladních vozidel. Společnost DB Schenker představila v Berlíně projekt, který se má zabývat integrací elektrických nákladních aut do flotily vozidel. Před třemi roky iniciovaný projekt iHub má ukázat, jak IT podporovaný systém nákladní flotily může efektivně fungovat při tom, že ji tvoří vozidla elektrická a naftová. DB Schenker přitom kooperuje s Framo, výrobcem elektrických nákladních aut v Sasku, jakož i se softwarovým domem PVT z Karslruhe, Freuenhoferovým institutem pro dopravní a informační systémy a s Institutem postfosilní logistiky z Münsteru. Projekt podporuje spolkové ministerstvo hospodářství a energie. Pobočka DB Schenker v Berlíně byla vybrána k testování vozidel, protože je umístěna v blízkosti vnitřního města a tedy v dosažitelnosti vozidel s e-pohonem. Zde by také v budoucnu měla jezdit elektrická nákladní auta o celkové povolené hmotnosti až do 18 tun. Software přesně stanoví, které trasy vozidla použijí. Pro potřebu efektivního nasazení baterií se budou jejich provozní údaje zachycovat online a z toho odvozovat provozní doporučení.Je žádoucí, aby se zkušenosti s elektrickými užitkovými vozidly kurýrů a balíkových firem dostávaly do logistické branže.