Finanční služby

​České firmy mají ve srovnání s Evropou stále malé vozové parky, oblíbily si ale telematiku

1.7. – České firmy mají ve srovnání s většinou vyspělých evropských zemí ještě stále poměrně malé vozové parky. Aktuální průzkum, který si nechala napříč velkými i malými firmami z různých výrobních odvětví zpracovat leasingová společnost Arval, ukázal, že medián českých autoparků činí pouze 25 vozidel na firmu. V Německu, Španělsku, Itálii nebo Portugalsku je ale tato střední hodnota výrazně vyšší a činí 40 vozidel, a například ve Francii nebo Belgii ještě více. Z výzkumu také vyplývá, že čeští manažeři příliš nevěří alternativním pohonům, naopak si oblíbili telematiku ve vozech.

Pro pojišťovny není problém pojistit stroj i jeho obsluhu

Provozovatelé skladů, výrobních areálů a logistických center si jsou vědomi rizik, která mohou při práci s manipulační technikou nastat, a nepodceňují proto pojištění. V centru jejich zájmu dnes už nestojí jen majetkové živelní pojištění, pojištění odcizení a strojní pojištění, často žádají i pojištění odpovědnosti. V nabídkách pojišťoven nechybí ani tzv. allrisk pojištění, které chrání techniku komplexně proti celé řadě nejrůznějších rizik.

​Členové ČLFA půjčili v prvním čtvrtletí na auta o 41 procent více peněz než loni

1.6. – V prvním čtvrtletí letošního roku razantně vzrostla poptávka po financování automobilů pomocí leasingu a účelových úvěrů. Vyplývá to z podrobných statistik České leasingové a finanční asociace (ČLFA). Její členové v letošních prvních třech měsících poskytli klientům z řad firem a domácností na nové i ojeté osobní či užitkové automobily 13,69 miliardy korun, to je o 40,6 procenta více než ve stejném období loňského roku.

Pojišťovny stále častěji k prohlídce škod využívají drony

26. 5. – České pojišťovny začínají stále častěji využívat k průzkumu, prohlídce a důkladné dokumentaci místa pojistných událostí speciální drony. Zájem ovšem roste i o jejich pojištění. Vyplývá to z vyjádření pojišťoven. „Začínáme v likvidaci škod používat jako první tuzemská pojišťovna vlastní drony, řízené vlastními licencovanými piloty. Máme na ně licenci a povolení k provádění leteckých prací," řekla mluvčí České pojišťovny Ivana Buriánková. „Létáme pouze na vymezeném území a zaznamenáváme výhradně data z hlášené pojistné události," doplnil první licencovaný pilot ČP Martin Fišr.

​UTA otevřela pobočku v České republice

24.5. – Společnost UNION TANK Eckstein GmbH & Co. KG (UTA), nabízející palivové a servisní karty, otevřela 1. května v Praze svou pobočku. Minulý týden to na tiskové konferenci oznámili její zástupci. Již loni v listopadu UTA otevřela svou pobočku i v Rumunsku.

Podíl operativního leasingu v posledních letech roste

Při nákupu manipulační techniky je jedním z rozhodujících faktorů její financování. S trochou nadsázky se dá říci, že stejně široké, jako je portfolio manipulační techniky, je pestrá také nabídka produktů finančních institucí, které umožňují její financování. Obecně se dá říct, že pro financování vysokozdvižných vozíků se tradičně využívají finanční produkty s plnou amortizací, tedy finanční leasing a spotřebitelský úvěr. „V posledních letech ale nabývá na významu operativní leasing, a to zejména ve variantě full-service, se kterou zákazník získává kompletní balíček služeb,“ řekl Pavel Soldán, Industry & Vendor Manager v SG Equipment Finance. Především tuto variantu financování pak nabízejí leasingové společnosti v úzké spolupráci s dodavateli manipulační techniky.

S růstem počtu stanic na CNG roste i potenciál pro leasing

S růstem počtu stanic na CNG roste i potenciál pro leasing Premium

19.5. – V České republice roste počet plnicích stanic stlačeného zemního plynu. Je jich už více než stovka, zhruba polovinu z nich podle informací serveru Hybrid.cz postavily plynárenské společnosti. Díky vzrůstajícímu zájmu o vozidla s alternativním pohonem roste i zájem firem o leasingové služby v této oblasti. Potvrzuje to generální ředitel leasingové společnosti Arval CZ, Gregor Bilik.


Osobností českého pojistného trhu je Jakub Hradec z ČKP

16.5. – V rámci 16. ročníku ankety Pojišťovna roku 2015 Prezídium Asociace českých pojišťovacích makléřů již tradičně udělilo čestný titul Osobnost pojistného trhu za vynikající a mimořádný přínos rozvoji českého pojišťovnictví. Do „síně slávy“ byl jmenován dlouholetý výkonný ředitel České kanceláře pojistitelů a jeden z nejvýznamnějších odborníků na pojištění vozidel JUDr. Ing. Jakub Hradec, který se v oblasti pojišťovnictví pohybuje již úctyhodných 35 let.

​Rozhodnutí soudního dvora rozšíří okruh povinně pojištěných vozidel

Zákonné pojištění odpovědnosti z provozu motorového vozidla neboli povinné ručení čeká v blízké době rozšíření i na další vozidla, jejichž provozovatelé dosud tuto povinnost neměli. Proč, na to jsme se zeptali výkonného ředitele České asociace pojišťoven Jana Matouška. Ten také potvrdil, že existují silné tlaky na zvyšování základních sazeb povinného ručení, které mírní tvrdá konkurence na trhu.

Operativní leasing stále více preferují mladší klienti

Český i slovenský leasingový trh čeká další dobrý rok. Nadále se bude postupně posilovat podíl operativního leasingu, a to ve všech segmentech. Stále více mladších klientů dává přednost operativnímu leasingu před jinými finančními produkty. Myslíí si to alespoň generální ředitel společnosti UniCredit Leasing Jiří Matula.

spinner