Stávka v italském přístavu Terst zpožďuje nákladní železniční dopravu

Stávka v italském přístavu Terst zpožďuje nákladní železniční dopravu

20.10. - Protesty zaměstnanců v italském přístavu Terst proti povinným covidovým certifikátům na pracovištích má dopad i na nákladní železniční dopravu. Zpožděny nebo zrušeny jsou i nákladní vlaky na trase z Terstu do Budapešti a do České republiky. S odvoláním na železniční společnost Rail Cargo Group to uvedla agentura APA.

Stávka přístavních dělníků začala v pátek. Podle současných informací má trvat až do dnešního večera.

V pondělí se sešly stovky protestujících proti povinným covidovým certifikátům u vchodu do přístavu. Policie k jejich rozehnání použila vodní děla a slzný plyn. Desítky protestujících pak strávily noc na hlavním náměstí v Terstu. Náměstí se stalo hlavní místem setkávání odpůrců povinných covidových certifikátů, které v Itálii platí od pátku. Podle italských médií bylo včera náměstí opět plné lidí.

Už od srpna platí v Itálii povinnost covidových pasů pro vstup do vnitřních prostor barů, restaurací či kin. Od září je certifikát povinný v letecké dopravě a na dálkových autobusových i vlakových spojích, stejně jako pro učitele a další zaměstnance škol.

Takzvaný zelený pas dostanou lidé, kteří mají alespoň dva týdny po první dávce očkování, mají nejvýše dva dny starý negativní test na covid-19, anebo nemoc covid-19 prodělali před méně než šesti měsíci. Ceny testů jsou v Itálii zastropované, ale zaměstnanci si je musejí sami platit.

(čtk)

Foto: Trieste Marine Terminal

spinner