​Přístavem Rotterdam loni kvůli pandemii prošlo méně zboží

​Přístavem Rotterdam loni kvůli pandemii prošlo méně zboží

21.2. - Objem překládky zboží v přístavu Rotterdam loni kvůli pandemii klesl o 6,9 procenta na 436,8 milionu tun. Nejvýraznější pokles za deset let byl přesto menší, než se čekalo, oznámilo dnes vedení tohoto největšího evropského přístavu. Jeho šéf Allard Castelein má za to, že zotavování, které začalo ve druhé polovině loňského roku, bude letos pokračovat. Nečeká ale, že by se objem překládky letos vrátil na úroveň před pandemií.

Objem lodní dopravy loni klesl nejvíce od roku 2009, uvedl Allard Castelein. Překládka v rotterdamském přístavu se kvůli tomu snížila na úroveň roku 2011.

Na lodní dopravu výrazně dopadla první fáze pandemie, kdy se mezinárodní obchod, zejména ten s Čínou, téměř zastavil. Rotterdamský přístav tehdy varoval, že za celý loňský rok může objem překládky klesnout až o pětinu. Zatímco v prvním pololetí klesl objem zboží o 9,1 procenta, ve druhém to bylo o 4,6 procenta.

Mezinárodní obchod se ve druhém pololetí zotavil navzdory tomu, že mnoho ekonomik znovu zavedlo uzávěru. Celkově loni klesl objem obchodu ve všech segmentech, přičemž největší pokles byl u železné rudy, uhlí, ropy a produktů z minerálních olejů, uvedl přístav. Jeho vlastníky jsou město Rotterdam a nizozemský stát.

(čtk)

Foto: LAN
spinner