​Wizz Air jedná s Airbusem o koupi nejméně 100 letadel, tvrdí zdroje z odvětví

​Wizz Air jedná s Airbusem o koupi nejméně 100 letadel, tvrdí zdroje z odvětví

10.9. - Maďarské nízkonákladové aerolinky Wizz Air jednají s evropským výrobcem letadel Airbus o nákupu nejméně 100 úzkotrupých strojů. S odvoláním na zdroje z odvětví o tom informovala agentura Reuters.

Jednání trvá už několik měsíců. Informace o něm se dostala na veřejnost v době, kdy Wizz Air údajně projevil zájem o konkurenční britské aerolinky easyJet a kdy irské nízkonákladové aerolinky Ryanair a americký výrobce letadel Boeing přerušily jednání o dodávce až 250 letadel MAX 10, protože se nedohodly na ceně.

Analytici mají za to, že všechny tři hlavní evropské nízkorozpočtové letecké společnosti, tedy Wizz Air, easyJet a Ryanair, budou dále expandovat. Pandemie covidu-19 rozleptává finance národních leteckých společností, uvedla agentura Reuters.

Jednání mezi společností Wizz Air a Airbusem pokračovala i v létě, ale ani jedna strana zatím není připravena oznámit dohodu, uvedly zdroje. Obdobná jednání zpravidla trvají měsíce. Podle jednoho ze zdrojů půjde o nejméně 100 letadel.

Wizz Air, který už si od Airbusu objednal 388 letadel, odmítl věc komentovat. Nevyjádřil se ani mluvčí Airbusu.

Britská nízkonákladová letecká společnost easyJet dnes oznámila, že odmítla nabídku na převzetí. Místo toho se rozhodla získat od akcionářů 1,2 miliardy liber (přes 38 miliard Kč) k posílení své pozice na evropském trhu.

Informace o tom, kdo nabídku na její převzetí předložil, firma odmítla poskytnout. Uvedla, že nabídka ji výrazně podhodnocovala a že její předkladatel už o transakci ztratil zájem. Podle jednoho ze zdrojů agentury Reuters nabídku učinil Wizz Air.

(čtk)

Foto: Wizz Air

spinner