Pardubická ERA dodá do Litvy systémy na sledování letového provozu

Pardubická ERA dodá do Litvy systémy na sledování letového provozu

17.4. - Společnost ERA z Pardubic dodá do Litvy systém, který bude sledovat letový provoz nad celou zemí a částečně i nad Baltským mořem. Zakázku dokončí do 18 měsíců. Litva je po Lotyšsku druhý pobaltský stát, s nímž pardubická firma obchoduje, uvedla v tiskové zprávě. Výši zakázky nezveřejnila.

ERA vyhrála tendr a v dubnu podepsala smlouvu na nový projekt s litevským řízením letového provozu Oro navigacija. Nainstaluje tam síť pozemních stanic. Systém bude poskytovat data pro celou letovou oblast Vilniusu a 50 námořních mil kolem ní.

To prakticky znamená kompletní pokrytí vzdušného prostoru nad celým územím Litvy a monitoring příhraničních oblastí včetně části baltského pobřeží. "Tento projekt má nejvyšší prioritu, protože zaručí nejlepší možnou úroveň kvality řízení letového provozu v Litvě," řekl generální ředitel Oro navigacija Saulius Batavičius.

Kromě letiště ve Vilniusu budou informace z nového systému využívat i další tři letiště sloužící městům Kaunas, Palanga a Šiauliai. Přesnější data využijí k optimalizaci navádění letadel před přistáním. Firemní tým ERA v nejbližším období provede obhlídku terénu na místě a potvrdí rozmístění stanic. Dokončení projektu, otestování a zahájení zkušebního provozu má naplánováno v následujícím roce a půl.

ERA je společností, která vyrábí pasivní radary a systémy pro letový provoz. Za tři dekády existence instalovala přes 160 sledovacích systémů ve více než 67 zemích pěti kontinentů. Firma byla založena roku 1994, od roku 2011 patří do zbrojařské skupiny Omnipol. V roce 2022 firma vykázala tržby za prodej výrobků a služeb 1,7 miliardy korun a zdaněný zisk 387 milionů korun. Loňské výsledky zatím nezveřejnila.

(čtk)

Foto: ERA

spinner