​Osobní letecká doprava v USA se propadla na úroveň z roku 1984

​Osobní letecká doprava v USA se propadla na úroveň z roku 1984

19.2. - Objem osobní letecké dopravy ve Spojených státech se vloni kvůli pandemii covidu-19 propadl o zhruba 60 procent a dostal se na nejnižší úroveň od roku 1984. Oznámilo to americké ministerstvo dopravy. Počet cestujících se snížil na 368 milionů z předloňských 923 milionů.

Sdružení Airlines for America uvedlo, že devět největších amerických leteckých společností v loňském roce prodělalo 46 miliard USD (980 miliard Kč). Předpovědělo rovněž, že objem osobní přepravy se na úroveň z období před příchodem pandemie nevrátí dříve než v roce 2023.

V samotném prosinci se osobní letecká doprava v USA meziročně snížila o 62 procent. Podle aerolinek vykazovala více než 60procentní pokles i začátkem letošního roku. Američané stále nemohou cestovat do řady evropských i dalších zemí, aerolinky se navíc nadále potýkají s prudkým poklesem služebních cest.

Nový balík stimulačních opatření v celkové hodnotě 1,9 bilionu USD, který navrhl prezident Joe Biden a který ještě musí schválit Kongres, zahrnuje 14 miliard USD na poskytování příspěvků na mzdy zaměstnanců amerických aerolinek. Kongres již dříve na tento účel schválil 40 miliard dolarů, dalších 25 miliard USD pak aerolinky dostaly k dispozici ve formě půjček s nízkými úroky, napsala agentura Reuters.

Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA) začátkem února uvedlo, že globální letecká osobní doprava se v loňském roce kvůli pandemii propadla o dvě třetiny, a utrpěla tak nejprudší pokles v historii.

(čtk)

Foto: American Airlines

spinner