Metroprojekt Praha koupil 70procentní podíl v projektantské firmě AGA – Letiště

Metroprojekt Praha koupil 70procentní podíl v projektantské firmě AGA – Letiště

12.1. - Společnost Metroprojekt Praha koupila 70procentní podíl v podniku AGA – Letiště, který projektuje civilní a vojenské letecké stavby. Metroprojekt chce akvizicí posílit pozici v projektování letišť a heliportů a zároveň získat nové projekty vojenských letišť. Hodnotu transakce firmy nezveřejnily. Společnost AGA - Letiště bude na trhu dál fungovat pod svým názvem.

Společnost AGA – Letiště je podle Metroprojektu jedinou společností v Česku, která se věnuje projektování vojenských letišť jako celku. Zároveň má jako jedna z mála oprávnění k projektování instalací vojenských leteckých pozemních zařízení na vojenských letištích. V nedávné době se podílela například na modernizaci alianční infrastruktury 21. základny taktického letectva na letišti Čáslav nebo na úpravách letištních ploch a zařízení pro odbavování letadel na pražském Letišti Václava Havla. Má za sebou také přípravu projektů téměř všech heliportů pro leteckou záchranou službu v Česku nebo studii na modernizaci či novou výstavbu letišť v Rusku, Indonésii, na Slovensku a v Ázerbájdžánu. Kromě leteckých staveb se věnuje také přípravě dopravních či pozemních staveb.

"Ke koupi společnosti AGA - Letiště jsme se rozhodli především na základě naší minulé dlouhodobé spolupráce na projektech pro pražské letiště, díky které víme, že jde o kompetentní odborníky, kteří jsou špičkou ve svém oboru a jejichž podnikání je dlouhodobě životaschopné. Kromě rozvoje kapacit a know-how v oblasti projektování pro civilní letectví nám akvizice zprostředkovaně umožní také vstup do strategické oblasti projektování pro vojenské letectví, a to nejen v České republice,“ řekl k akvizici generální ředitel Metroprojektu Praha David Krása. Firma AGA - Letiště si pak od nového investora slibuje usnadnění účasti na zahraničních zakázkách s vyššími vstupními náklady. Firma podle svého šéfa Petra Čiviše zároveň bude moci využívat zkušenosti Metroprojektu.

Metroprojekt Praha je projektová a konzultační společnost, která patří do skupiny SUDOP. V minulosti se podílela například na návrzích a výstavbě páteřní sítě pražského metra a veřejné dopravy v Praze. Po roce 1990 rozšířila činnosti i na projektování všech dopravních staveb, zejména rekonstrukcí železnic, návrhy železničních a silničních tunelů a projektování obchodních center nebo rekonstrukcí historických budov. V současnosti stojí například za návrhem nového železničního spojení Praha – Letiště – Kladno. Podnik zaměstnává 203 lidí.

(čtk)

Foto: AGA- Letiště

spinner